Wenezuela proponuje blok gospodarczy Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Opublikowano: 28.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1839

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli, zaproponował utworzenie nowego bloku międzynarodowego z udziałem krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które miałyby bliskie związki z Rosją i Chinami. Wenezuela jest objęta surowymi sankcjami USA z powodu sporów politycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Kraj ten posiada największe na świecie potwierdzone zasoby ropy naftowej szacowane na około 300 miliardów baryłek.

Wygłaszając swoje coroczne przemówienie noworoczne w parlamencie Wenezueli, 13 stycznia Maduro powiedział, że rozmawiał z prezydentami Brazylii, Kolumbii i Argentyny na temat utworzenia nowej organizacji regionalnej. Według Maduro nadszedł czas, aby „zjednoczyć wysiłki i ścieżki w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, aby poczynić postępy w tworzeniu potężnego bloku sił politycznych, potęgi gospodarczej, która przemawia do świata”.

Prezydent Wenezueli powiedział dalej, że blok stworzy „nowe bieguny władzy” i będzie sprzymierzony z Rosją i Chinami, których przywódców Maduro nazywał „starszymi braćmi”.

Taki sojusz obejmowałby „wspólnotę celów, o której mówi nasz starszy brat prezydent Xi Jinping” lub „ten wielobiegunowy i wielocentryczny świat, o którym mówi nasz starszy brat, prezydent Władimir Putin” – dodał Maduro. „Aby nastał ten świat, potrzebny jest zjednoczony blok Ameryki Łacińskiej i Karaibów” – podkreślił.

Prezydent Putin wielokrotnie krytykował koncepcję „świata jednobiegunowego” zdominowanego przez Stany Zjednoczone. We wrześniu twierdził, że próby osiągnięcia takiej konfiguracji „przybrały brzydką formę”. Tymczasem Pekin podkreśla również, że Chiny i Rosja „wspólnie promują świat wielobiegunowy i nie uznają jednobiegunowej hegemonii”.

Pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone potępiły wybory w Wenezueli w 2018 r., które wygrał Maduro jako „nielegalne”. Waszyngton rozpętał kampanię „maksymalnego nacisku”, aby go obalić, nakładając surowe, znaczące sankcje na Caracas, które obejmowały embargo na ropę, i odmówił uznania Maduro.

Następnie Stany Zjednoczone zaoferowały wsparcie przywódcy wenezuelskiej opozycji Juanowi Guaido, uznając go w 2019 r. za „tymczasowego prezydenta” Wenezueli. W następstwie tego posunięcia rząd Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z Waszyngtonem. Od tego czasu Waszyngton podejmował próby odsunięcia Maduro od władzy, co obejmowało zorganizowane finansowanie serii gwałtownych protestów ulicznych i próbę zamachu stanu. Jednak pod koniec grudnia 2022 r. prawodawcy opozycji w Wenezueli głosowali za rozwiązaniem „rządu tymczasowego” kierowanego przez Guaido, który opowiedział się za zunifikowaną wenezuelską strategią polityczną w „interesie narodowym”.

Nie jest pewne, jak nowy blok miałby powstać i jak miałby być zarządzany. Ameryka Łacińska ma już blok handlowy Mercosur , który obejmuje Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj. Wenezuela jest pełnoprawnym członkiem, ale została zawieszona od 1 grudnia 2016 r. Mercosur ma również umowy handlowe z większością krajów Ameryki Łacińskiej, jednak został nadwerężony przez problemy walutowe, szczególnie w odniesieniu do dolara amerykańskiego, którego wartość znacznie wzrosła wobec wszystkich walut Mercosuru w ciągu ostatnich pięciu lat. Amerykańscy inwestorzy w Mercosur uważa się, że nie zostawiają w regionie wystarczająco dużo dla lokalnych gospodarek.

Blok sprzymierzony z Chinami i Rosją – które są aktywne w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów – jest postrzegany przez Wenezuelę jako korzystny. Oba te kraje mają stosunkowo stabilne gospodarki – pomimo sankcji – i są przygotowane do handlu walutami innymi niż dolar amerykański; nawet zgadzając się na swapy walutowe, aby pomóc walutom znajdującym się pod presją przetrwać obecne zawieruchy gospodarcze. Przykładem są Chiny, które na początku tego miesiąca przekazały Argentynie swap walutowy o wartości 7,2 mld USD.

Zarówno Chiny, jak i Rosja mają gospodarki, które są nieco zbliżone do LatAm pod względem handlu, Rosja jest potęgą energetyczną zarówno w zakresie ropy naftowej, gazu, jak i technologii jądrowych i już pomaga krajom takim jak Brazylia w modernizacji własnych mocy produkcyjnych. Rosja ma również znaczący przemysł eksportu nawozów – i rozwija go. Wartość rosyjskiego eksportu nawozów wzrosła o 70% w stosunku do 2022 r., a gospodarki LatAm opierają się głównie na rolnictwie.

Tymczasem Chiny mogą pomóc w rozwoju przemysłu w zakresie produkcji samochodów, IT i innych branż produkcyjnych oraz importowo-eksportowych. Może to z czasem oznaczać koniec dominacji Stanów Zjednoczonych w tych sektorach w Ameryce Łacińskiej, ponieważ chińskie towary, koprodukowane w regionie, prawdopodobnie będą bardziej konkurencyjne niż marki amerykańskie.

Eksport LatAm do Chin również rośnie: chiński handel z Ameryką Łacińską wzrósł z zaledwie 12 miliardów USD w 2000 roku do ponad 430 miliardów USD w 2021 roku, napędzany popytem na szereg produktów, przy czym Chiny importują głównie soję, miedź, ropą naftową, olej i inne surowce, których kraj potrzebuje do napędzania rozwoju przemysłowego. W zamian region LatAm importuje głównie produkty przemysłowe o wyższej wartości dodanej, handel, który zdaniem niektórych ekspertów podciął lokalny przemysł finansowany przez USA, tańszymi chińskimi towarami. Pekin ma umowy o wolnym handlu z Chile, Kostaryką i Peru, a dwadzieścia krajów Ameryki Łacińskiej, jak dotąd podpisało chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku (BRI).

Ekwador ma już umowę o wolnym handlu z Chinami i negocjuje kolejną ze wspieraną przez Rosję Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Tymczasem Argentyna i Nikaragua złożyły oficjalne zapytania w sprawie przystąpienia do grupy BRICS. Na Karaibach Kuba jest oczywiście głównym partnerem handlowym Rosji. Kubański prezydent Miguel Díaz-Canel odwiedził Moskwę i Pekin pod koniec 2022 r. Wobec niechęci UE do sankcjonowania sprzedaży produktów na rynek rosyjski, rosyjscy importerzy aktywnie zaangażowali się w zastępowanie europejskich produktów mleczarskich i win tymi z Ameryki Łacińskiej – z której wszystkie kraje posiadają rozległe europejskie dziedzictwo kolonialne i wytwarzają podobne produkty.

Budowanie i rozwijanie takich powiązań handlowych będzie wymagało ogromnego wysiłku. Wiele będzie wymagało pracy, aby uzasadnić istnienie nowego regionalnego bloku handlowego, i pozostają pytania, dlaczego Mercosur nie może zostać podniesiony do pełnienia tej roli. Niemniej jednak można oczekiwać, że koncepcja ta spotka się z ciepłym przyjęciem zarówno w Moskwie, jak i w Pekinie, i będzie znaczącym elementem ruchu odchodzenia od „jednobiegunowego” globalnego porządku z siedzibą w USA w kierunku wielostronnego ładu światowego wspieranego przez Chiny i Rosję.

Autorstwo: Chris Devonshire-Ellis
Tłumaczenie: Andrzej Kumor
Fotomontaż: mohamed_hassan (CC0)
Źródło zagraniczne: SilkRoadBriefing.com
Źródło polskie: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 28.03.2023 23:21

    Każdy kto pamieta jak jankesi wprowadzają demokrację przyłączy sie do BRICS wcześniej czy później. Hegemon przestaje być hegemonem a to może być niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.