Wenezuela chce anektować Essequibo

Opublikowano: 03.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1448

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze nakazał w piątek Caracas „powstrzymania się od podejmowania jakichkolwiek działań, które mogłyby zmienić sytuację panującą na spornym terytorium”. Chodzi o sporne z Gujaną Essequibo.

Tymczasem Wenezuela potwierdziła w piątek 1 grudnia zamiar zorganizowania w niedzielę 3 grudnia referendum w sprawie aneksji tego terytorium. Essequibo to region bogaty w ropę, pozostający pod administracją Gujany. Referendum złamie nakaz MTS wstrzymania się od jakichkolwiek zmian w status quo tych terenów.

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez zwołała konferencję prasową, na której odczytała komunikat rządu. Napisano w nim, że „prawo międzynarodowe nie pozwala Trybunałowi ingerować w wewnętrzne sprawy Wenezueli, ani żądać zakazania suwerennego aktu referendum”. Zapowiedziała, że Wenezuela „będzie kontynuować wszelkie przygotowania w celu przeprowadzenia referendum konsultacyjnego”. Na konferencji towarzyszyli jej ministrowie obrony Vladimir Padrino Lopez i minister spraw zagranicznych Yvan Gil.

Sporne terytorium liczy 160 000 km2. Essequibo stanowi ponad dwie trzecie terytorium Gujany i zamieszkane jest przez około jedną piątą jej populacji, czyli około 125 000 ludzi. Referendum zaplanowane na 3 grudnia ma dotyczyć odrzucenia decyzji sądu z 1899 r. ustalającej granicę kraju z Gujaną, czyli byłą kolonią Wielkiej Brytanii i Holandii.

Podczas przesłuchań przed MTS na początku tego miesiąca, Gujana argumentowała, że ​„konsultacje” stanowią dla kraju „zagrożenie egzystencjalne”. Zwróciła się do trybunału o zmuszenie Wenezueli do „pilnego” wstrzymania referendum „w jego obecnej formie” i powstrzymania się od wszelkich działań mających na celu przejęcie kontroli nad terytorium.

Caracas powołuje się jednak na porozumienie podpisane w Genewie w 1966 r. ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii, jeszcze przed uzyskaniem przez Gujanę niepodległości. Porozumienie to ma unieważniać decyzję sądu z 1899 r., które ustało granice. Roszczenia Wenezueli uaktywniły się po tym, jak w 2015 roku koncern ExxonMobil odkrył w Essequibo złoża ropy naftowej.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.