Węgrzy nie chcą być wyzyskiwani przez pracodawców

Opublikowano: 12.12.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1985

W tym tygodniu węgierski parlament ma głosować za podniesieniem obowiązującego limitu nadliczbowych godzin pracy z 250 do nawet 400 rocznie. Protestują przeciwko temu związki zawodowe, zwłaszcza, że rząd usiłuje przepchnąć zmiany z pominięciem konsultacji społecznych. W sobotę pod budynkiem parlamentu demonstrowało kilka tysięcy ludzi.

Rządowy projekt głosi, że limit nadgodzin ma wzrosnąć z 250 do 400 w skali roku. Ale już nawet nie to najbardziej oburza związkowców: na rozliczenie nadgodzin (czy to w formie ekwiwalentu finansowego czy wolnego czasu) pracodawcy mają dostać 3 lata. Do tej pory musieli zamknąć swoje rozliczenia za nadgodziny w ciągu jednego roku.

Teoretycznie zwiększenie limitu nadgodzin miałoby być dobrowolne i pracownik mógłby odmówić przepracowania ich więcej niż 250 w ciągu roku, ustawa jednak w żaden sposób nie zabezpiecza przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy będą stosować różne formy nacisku np. utrzymywanie płac na poziomie tak niskim, by zmusić do wyrabiania godzin nadliczbowych. Nowy projekt został już okrzyknięty „prawem o niewolnictwie”.

Protestujący przynieśli transparenty „Zmuście swoje matki do pracy w nadgodzinach” i „Stop niewolnictwu”.

“Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co się dzieje z prawem pracy w tym kraju. Na Węgrzech nosimy na grzbiecie największy ciężar i za to otrzymujemy najniższą płacę w Europie” – powiedział przewodniczący Węgierskiej Federacji Związków Zawodowych Laszlo Kordas w przemówieniu wygłoszonym pod budynkiem parlamentu.

“Ludzie, którzy przygotowują takie prawa, działają przeciwko społeczeństwu. Pokażemy im, że jesteśmy w stanie wziąć nasz los we własne ręce” – dodał Zoltan Laszlo, wiceprzewodniczący związku zawodowego hutników Vasas. Zwrócił uwagę, że rząd nie prowadził absolutnie żadnych konsultacji społecznych, projektując zmiany w prawie pracy.

Jak donosi Reuters, ostatnie tak żywe protesty w kraju Viktora Orbana miały miejsce w 2014 r., kiedy postanowił on wprowadzić dodatkowy podatek „od ruchu w internecie”. Związki grożą, że jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, dojdzie do zaostrzenia protestów.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: George Roussos
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 12.12.2018 16:43

    Zawsze dziwię się ludziom którzy chcą pracować u kogoś zamiast prowadzić własną działalność, chociażby drobną. Ale z drugiej strony system w Europie jest tak skontrowany, że ludzie nie będący pracownikami (czyt. niewolnikami) są traktowani jak szkodniki i wyzyskiwacze. Do tego rządy starają się takich załatwić, przynajmniej w Polsce. Gdyby system był dobrze skonstruowany, to przy własnej działalności nie byłoby takiego rozwarstwienia w zarobkach i ogólnie ludzie byliby bogatsi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.