Węgry z najniższą ceną gazu dla gospodarstw domowych w Europie

Opublikowano: 09.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1341

Choć w pozostałej części Europy ceny gazu ziemnego gwałtownie rosną, na Węgrzech ceny gazu dla gospodarstw domowych są najniższe, wynika z analizy przeprowadzonej przez „Financial Times”. Artykuły szczegółowo opisują, w jaki sposób Europa przeżywa kryzys gazowy, który dotyka cały kontynent, ale niektóre kraje zostały dotknięte mocniej niż inne. Na przykład w Wielkiej Brytanii ceny gazu są o 30 procent wyższe niż u jej europejskich sąsiadów.

Węgry odstają pod względem cen gazu dla gospodarstw domowych, a kraj ten znajduje się na samym dole rankingu, który obejmuje między innymi Włochy, Grecję, Niemcy, Hiszpanię, Francję i Estonię. Dostęp Węgier do taniego gazu wynika z prowadzonej przez nie polityki zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii z Rosji. Chociaż Węgry poparły NATO i potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę, rząd argumentował, że węgierskie rodziny i firmy nie powinny ponosić kosztów sankcji.

W zeszłym tygodniu Węgry podpisały umowę, która zapewni jeszcze większe dostawy gazu z Rosji. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó stwierdził, że we wrześniu i październiku Gazprom będzie dostarczać na Węgry maksymalnie 5,8 mln m3 gazu ziemnego dziennie. „Podwyższona ilość przyczynia się również do bezpieczeństwa dostaw energii na Węgry i do tego, że nie ma potrzeby wprowadzania ograniczeń w kraju z powodu braku gazu ziemnego”.

Premier Węgier Viktor Orbán skrytykował stanowisko UE w sprawie sankcjonowania Rosji, argumentując, że europejskie gospodarstwa domowe są tymi, które najbardziej cierpią z powodu działań Europy. W lipcu Orbán, opisując paneuropejską odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę, powiedział: „Na początku myślałem, że po prostu strzeliliśmy sobie w stopę, ale teraz wydaje się, że gospodarka europejska strzeliła sobie w płuca i dlatego teraz z trudem łapie powietrze”.

Tymczasem Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) ostrzega, że niemieckie firmy nie zabezpieczają kontraktów na gaz i energię elektryczną, co powoduje zatrzymanie tamtejszej gospodarki. Prezes DIHK Peter Adrian powiedział: „Coraz więcej firm mówi nam, że w ogóle nie ma już umowy na dostawę energii elektrycznej lub gazu. Kurek jest zakręcony w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale bez energii żadna gospodarka nie może działać”.

Niemieckie firmy ostrzegają też, że mogą po prostu wstrzymać produkcję. Prezes Centralnego Związku Rzemiosła Niemieckiego Hans Peter Wollseifer oznajmił: „W branży płynie w naszym kierunku fala niewypłacalności z powodu kryzysu energetycznego. Każdego dnia otrzymujemy telefony alarmowe od firm, które zamierzają wstrzymać produkcję, ponieważ nie są już w stanie opłacać ogromnie zwiększonych rachunków za energię”.

Liderzy branży i politycy ostrzegają, że gwałtownie rosnące ceny gazu w Europie mogą wywołać poważne wstrząsy gospodarcze nadchodzącej zimy, w tym zwolnienia, bankructwa, i niepokoje społeczne. Choć na Węgrzech ceny gazu są stosunkowo niskie, nadal rosną wraz z resztą cen w Europie, wywierając presję na przemysł i podsycając inflację.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: RMX News
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. duchtesciowej 09.09.2022 10:41

    Co za brednia na tym zdjęciu ! Chyba chodziło o dane za 2021 rok a nie 2022, bo od tego czasu w niemcowie gaz dla gospodarstw domowych wzrósł z 5 – 7 centów za kwh do 40c za kwh. Wiem bo mieszkam w tym chorym zakłamanym kraju.

    Prąd podrożał dwukrotnie. Z 29 c za kwh do 66 centów. Ale dla komuchów (“komisarzy”) z PE pewnie wzrósł o 12%.

  2. woma123 10.09.2022 00:30

    HI @duchtesciowej

    Rysunek nie obrazuje cen tylko ich procentowy wzrost. Nie zgadasz się z tym? To podaj konkretne wartości liczbowe (z faktur które dostajesz za prąd, gaz oraz paragonów/faktur za paliwo) z lutego oraz czerwca 2022. Wtedy będzie to porządna, udokumentowana riposta na artykuł.

    DuDuS

    PS.
    Mój nieżyjący już serdeczny przyjaciel który większość dorosłego życia mieszkał i pracował w Duch’landii zwykła mawiać: “Duduś, Niemcy to wolny kraj policyjny”. I tym optymistycznym akcentem …

  3. Wojna INFO 10.09.2022 07:04

    Bardzo ciekawa manipulacja w tytule.
    1. W całym artykule nie podano ani jednej ceny. Mowa cały czas o procentowym ich wzrości, co nie znając ceny bazowej od które wzrost liczymy g. nam daje.
    2. Według autora do Europy nie należą Białoruś, Rosja, Włochy, Wielka Brytania, Grecja…

    No ale kto spodziewa się po Financial Times uczciwego i dobrego dziennikarstwa? Ta gadzinówka od lat służy wpływaniu na nastroje inwestorów by miliarderzy mogli na nich zarabiać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.