Węgry ukarały Facebooka za wprowadzanie w błąd

Opublikowano: 09.12.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1470

Węgierski Urząd Ochrony Konkurencji zdecydował się nałożyć karę 3,6 miliona euro na portal społecznościowy „Facebook”. Amerykańska korporacja została ukarana za wprowadzanie użytkowników w błąd, bo choć reklamuje swoje usługi jako bezpłatne, czerpie ona zyski z aktywności ludzi oraz udostępnionych przez nich danych.

Według przedstawicielu Urzędu Ochrony Konkurencji (GVH) używane do tego roku komunikaty pokroju „jesteśmy darmowi i tacy pozostaniemy” czy „jesteśmy darmowi i każdy może się do nas przyłączyć”, tak naprawdę odwracały uwagę użytkowników „Facebooka” od prawdziwych intencji jego właścicieli. Przekazywali oni bowiem reklamodawcom dane zarejestrowanych osób oraz informacje z ich wpisów.

Tego typu model biznesowy największego na świecie portalu społecznościowego był wprowadzaniem Węgrów w błąd, ponieważ rzeczywiście darmowe użytkowanie „Facebooka” wiązałoby się z brakiem ryzyka i odpowiedzialności. Tymczasem osoby rejestrujące w nim swoje konto podejmują wielopoziomowe zobowiązanie, które jest nieprzejrzyste z powodu niejasnych informacji o wykorzystaniu ich danych.

GVH w uzasadnieniu decyzji o nałożeniu 12 mld forintów kary (ok. 3,6 mln euro) podkreślił, że wiele osób korzystających z „Facebooka” nie zdaje sobie sprawy ze sposobu jego funkcjonowania, a także wcale nie czyta jego regulaminu. Ponadto Urząd powołał się na podobne kary nałożone na serwis w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Na podstawie: Origo.hu
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.