Węgry podwyższą płacę minimalną

Opublikowano: 25.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 299

Wspólne obrady przedstawicieli rządu Viktora Orbána i liderów biznesu zakończyły się porozumieniem w sprawie podwyższenia płacy minimalnej. Jednocześnie jednak obniżona zostanie składka na ubezpieczenia społeczne, jaką dotychczas płacili pracodawcy.

Zgodnie z podstawowymi warunkami umowy między rządem i biznesem, w przyszłym roku podstawowe najniższe wynagrodzenie ma wzrosnąć o blisko 15 proc., natomiast płaca minimalna gwarantowana (odnosi się do specjalistycznych zawodów) zwiększy się aż o 25 proc. Wzrost ma nastąpić również w 2018 r. i wyniesie on odpowiednio 8 i 12 proc. Podwyżka płacy minimalnej odbędzie się jednak kosztem składek na ubezpieczenia społeczne, które po stronie pracodawcy zmniejszą się z 27 do 22 proc.

To posunięcie węgierskiego rządu ma być elementem sześcioletniego planu gospodarczego, którego celem jest stworzenie „dobrobytu opartego o pracę”. Wcześniej gabinet Orbána zdecydował się obniżyć podatek CIT, który ma wynieść 9 proc. To jedynie jeden pkt. proc. obniżki dla małych i średnich firm, natomiast aż dziesięć pkt. proc. dla dużych przedsiębiorstw.

Dotychczasowe obniżki podatków na Węgrzech były korzystne głównie dla oligarchów związanych z rządzącym Fideszem, co działo się chociażby przy równoczesnej redukcji świadczeń społecznych.

Na podstawie: hungarytoday.hu, alfahir.hu
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Teraz Polacy na Węgry będą uciekać