Według Rosji Polska prowokuje sytuację na granicy

Opublikowano: 10.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1445

Uwaga! Poniższy materiał zawiera polskie, rosyjskie i ukraińskie treści propagandowe.

Polska

We wtorek odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytania posłów oraz zapowiedział starania o sankcje personalne i gospodarcze wobec Białorusi i jej urzędników.

Przedstawiciele polskiego rządu wyrazili we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu pogląd, że odpowiedzialność za sytuację na granicy białorusko-polskiej rzekomo ponosi nie tylko Mińsk, ale i Moskwa.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zasugerował, że Moskwa ma „dalekosiężne cele” w tym, co się dzieje na granicy. „Rosja ma swoje dalekosiężne cele. Niewątpliwie jest to destabilizacja sytuacji w UE i próba stałej destabilizacji Europy Środkowo-Wschodniej. Są to cele strategiczne Rosji, by mieć instrument wpływu i szantażu na Europę, na wolny świat.. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Łukaszenka i ten reżim (…) robi to, co robi za pełną akceptacją Moskwy” – powiedział minister. „Nie pozwolimy, by Polska stała się szlakiem dla przemytników, dla zorganizowanych grup przestępczych, dla wrogów naszego kraju, szlakiem nielegalnej migracji – jego utworzenie naruszałoby zasadę suwerenności Polski” – kontynuował szef MSWiA z sejmowej mównicy. Zapewnił również, że sytuacja na granicy jest pod kontrolą. „Staramy się wyprzedzać ich o krok. Wojsko zaczęło rozstawiać tymczasowe zasieki na granicy na początku lipca, kiedy jeszcze nie było migrantów na Litwie, do Polski ta fala dotarła w sierpniu” – powiedział minister.

Ze swojej strony minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wspomniał, że jego zdaniem Rosja stosuje „ataki hybrydowe”, aby „zniszczyć autorytet władz i wykorzystanie elit zaatakowanego państwa. Docelowo dążą do wywołania paniki i uczynienia zaatakowanego państwa niezdolnym do oporu”. Jego zdaniem rosyjska doktryna zakłada stosowanie „intensywnej obróbki psychologicznej”.

Jak podkreślił szef MON, „ostatni dyktator Europy swoją władzę sprawuje dzięki Kremlowi”. Zwrócił też uwagę, że osoby, które widzą wśród tłumów na granicy tylko rodziny z dziećmi, są po prostu naiwne i krótkowzroczne. „Obecnie Polska broni nie tylko swojego terytorium przed kolejną falą nielegalnej migracji. Bronimy także całej Unii Europejskiej pamiętając o tym, że dla migrantów jesteśmy tylko krajem tranzytowym w podróży do Niemiec i dalej na Zachód Europy” – zaznaczył Błaszczak.

Dodał, że to, co dzieje się na granicy jest najpoważniejszym testem dla służb od dekad, a polscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji zdają ten test celująco.
Premier Mateusz Morawiecki także podkreślił, ze w całej sytuacji znacząca rolę odgrywa Rosja, bo siła napędowa (tego kryzysu) jest w Moskwie – powiedział. Według niego prezydent Białorusi Łukaszenka jest tylko wykonawcą. „Na wschodniej granicy mamy do czynienia nie tylko z przemocą, z bezpośrednim użyciem przemocy wobec suwerennego państwa polskiego. Na wschodniej granicy mamy do czynienia z wyreżyserowanym spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenie chaosu w Polsce i w UE” – stwierdził Morawiecki. Dodał, że to pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy Polska może powiedzieć, że bezpieczeństwo i integralność granic są w tak brutalny sposób atakowane i testowane.

Rosja

„Mamy wielką nadzieję, że Zachód nie uchyli się od odpowiedzialności” – powiedziała na antenie kanału telewizyjnego Rossija 1 rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według niej nadszedł moment odpowiedzialności za propagowaną przez wiele lat na Zachodzie ideę, że „życie według wysokich standardów istnieje tylko tam, na Zachodzie”. „Zachód nie powinien udawać, że to, co dzieje się na granicy Polski i Białorusi, to jakaś „operacja hybrydowa” prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki przy wsparciu Rosji, to kłamstwo” – powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji. „Nie ma co udawać, że to jest jakaś operacja hybrydowa, przeprowadzona przez prezydenta Białorusi z rzekomo jakimś wsparciem, że to był przypadek, ciąg zdarzeń, wyrwany z kontekstu. To nie jest prawda, to jest kłamstwo – powiedziała. Dodała, że Zachód, oskarżając Moskwę o udział w kryzysie migracyjnym wokół UE i Białorusi, rozpoczął kampanię informacyjną mającą na celu uniknięcie odpowiedzialności. „Myślałam, że to tylko brak skrupułów ze strony mediów, które przez ostatnie kilka tygodni nagłaśniały tę historię, że za tym wszystkim rzekomo stoi Moskwa. Wtedy zdałam sobie sprawę, że znowu mamy do czynienia z jakąś kampanią informacyjną. Dziś te spekulacje i podejrzenia potwierdziły się” – podkreśliła Zacharowa na kanale Spas TV na „YouTube”. Stwierdziła, że za tymi oskarżeniami kryje się próba ucieczki od rzeczywistości i niechęć do zobaczenia, w czym naprawdę jest problem, oraz próba znalezienia winnych. Rzeczniczka MSZ Rosji oceniła, że obecna sytuacja jest „kolejną falą kryzysu migracyjnego” wywołanego przez Zachód w ciągu ostatnich dziesięcioleci w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. „Globalna, tektoniczna zmiana rozpoczęła się od kampanii w Iraku prowadzonej przez USA – dodała.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Unia Europejska musi wziąć odpowiedzialność za swoje działania w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicach Białorusi z Polską i Litwą, a Bruksela może pomóc Mińskowi tak samo, jak kiedyś pomogła Turcji uporać się z napływem uchodźców. Podkreślił, że UE musi “wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i działania”.

Białoruś

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że afgańscy migranci trafiają do UE nie tylko przez Białoruś, ale i przez inne kraje, np. przez Ukrainę, ale Zachód „milczy”, bo Kijów jest „swój”. „Oni (państwa zachodnie – red.) nie tylko wstrząsnęli Bliskim Wschodem, oni zniszczyli państwowość – tę, która była… Oni (mieszkańców tych państw – red.) sami wezwali. I rozpoczęli tranzyt (do Europy – red.). Teraz mamy do czynienia z napływem z Afganistanu. Właśnie się zaczęło. Tak więc Afgańczycy przyjeżdżają: przez republiki Azji Środkowej, Rosję, Białoruś i inne kraje. I to nie tylko tą drogą. Przyjeżdżają też przez Ukrainę, ale Ukraina jest dla nich (Zachodu – red.) „swojska”, więc na razie milczą” – powiedział Łukaszenka ekspertowi wojskowemu Igorowi Korotczence, redaktorowi naczelnemu rosyjskiego magazynu „Obrona Narodowa”.

Łukaszenka dodał, że najwyraźniej „Białoruś to obcy kraj, więc trzeba nim potrząsnąć”. „Tym bardziej, że Łukaszenka ma za plecami (prezydenta Rosji Władimira – red.) Putina, a ten ciągle pcha się na Zachód – tak piszą, a ta fala migracji to wojna hybrydowa Łukaszenki, wspierana przez Putina… Co ma z tym wspólnego Putin? Co ma z tym wspólnego Łukaszenka? To wy zbombardowaliście Afganistan i jeszcze dalej” – podkreślił prezydent Białorusi.

W jego ocenie, w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze większego napływu migrantów z Afganistanu. „Amerykanie również ich zaprosili, ale nakazali Europie i Azji Środkowej (ich ugościć). Jednak republiki Azji Środkowej powiedziały „dziękujemy”. Dokąd się udadzą? Pojadą do Europy” – powiedział Łukaszenka.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. zxcv 10.11.2021 10:28

  Wszyscy niedostrzegają jeszcze jednego gracza który macza w tym palce. Turcja odwala w tym kryzysie kawał roboty.

 2. Cami 10.11.2021 11:42

  @zxcv
  dokladnie, ponoc 26 lotow do Minska tygodniowo, ta Bialorus i jej dyktator to jakas ziemia obiecana i turystyczna mekka atrakcji od niedawna 🙂
  Tak sie tez zastanawiam czemu nie uzywa sie armatek wodnych czy kul gumowych?
  Zapewne zeby nie eskalowac agresji, nie dac drugiej stronie materialu do propagandy jak to zli Polacy leja wode i rania kulami kobiety z dziecmi, ale z drugiej str stac bezczynnie i sie przygladac jak niszcza nasze ogrodzenie graniczne.
  Stalibysmy sie agresorem? Mimo ze to nie my probujemy przekroczyc sila granice z sasiadujacym krajem?
  Wiem wiem to nie granica USA z Meksykiem za ktorego plecami nikt nie stoi jak to ma miejsce tutaj niestety 🙁

 3. Dgruzin 10.11.2021 12:00

  Prawie zgadzam się z tytułem. To PISlamiści zaczęli, próbując obalić Łukaszenkę.
  ..
  Reszta jest konsekwencją

 4. Cami 10.11.2021 12:08

  @dgru…
  kolejny beton oderwany od koryta z klapami na … jak czytam 🙁
  To Pis na Ukrainie tez przewrot robil wg Cb? czy zgnily zachod? i probowal to samo na BLR, a glupi Polak fakt, sie w to wmieszal i przyklasnal, a byc moze musial skoro obce wojsko juz wpuscil na swoj teren 🙁
  brakuje jeszcze w Tw wypowiedzi: “wpusccie ich to kobiety z dziecmi co wy robicie !!!” a nieee juz od wczoraj tak nie piszecie teraz papugujecie za normalnymi, za Polakami : “za mundurem wszyscy murem”
  jak mozna byc tak dwulicowym hipokryta ?

 5. Punkt Zero 10.11.2021 12:52

  Mam wrażenie, że PIS wiedział o tym, że będzie taka sytuacja jak tworzył te całe Wojska Obrony Terytorialnej, wtedy wydawało się, że to pomysł wzięty z tyłka a teraz… Chłopcy myśleli, że raz na jakiś czas pojadą pochlać z dala od żon na poligon i jeszcze 700 PLN miesięcznie przytulą. Teraz się trochę zdziwili, ale z drugiej strony dla wielu z nich największym osiągnieciem wg mieszkańców ich wioski było to, że dobry bimber pędzili… Teraz żona nie ma ochlejusa tylko bohatera broniącego ojczyzny. W końcu nadszedł czas w którym mogą pokazać swą wartość… To takie oklepane, matko. Romuś pijany w stodole leż? Ależ skąd, Ojczyzny broni :))
  Wojna z braćmi w imię kolejnego “Bóg, Honor, Ojczyzna”…
  Człowiek sam nie wie co robić jak dojdą tutaj ci ludzie, czy strzelać, czy szampana otwierać, a idąc za ideologią TVP to najszybciej d… wypinać. :))))
  Porąbane czasy, ale ciekawe. Najważniejsze, żeby ludzie nie żyli w tu i teraz, nie cieszyli się każdą chwilą, nawet jak jest ostatnia, trudno. Dziś taki piękny słoneczny dzień… tak upiekę kiełbaskę na ognisku, puki można mięsko kupić. No i popije byMbrem, co Romuś upędziła zanim na front wschodni wzięli :))))) MIŁEGO WEEKENDU KOCHANI!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.