Według Pompeo Iran jest nową siedzibą Al-Kaidy

Opublikowano: 13.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1587

Numer dwa Al-Kaidy, Abu Muhammad Al-Masri, został zabity w Iranie latem 2019 roku, poinformował na konferencji sekretarz stanu Mike Pompeo. Oskarżył także Iran o udzielanie gościny Al-Kaidzie.

Pompeo, który niedługo kończy funkcję sekretarza stanu w administracji Trumpa, powiedział, że może „dzisiaj pierwszy raz potwierdzić jego śmierć 7 sierpnia ubiegłego roku”. Nie dodał jednak czy USA odegrały rolę w zabójstwie, czy nie. Al-Masri był na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów od czasu zamachów na ambasady USA w Tanzanii i Kenii w 1998 roku.

W trakcie konferencji Pompeo uznał Iran za nową bazę Al-Kaidy, nie podając jednak do wiadomości publicznej żadnych dowodów na to. “Iran jest w rzeczywistości nowym Afganistanem, jako kluczowy geograficzny hub dla Al-Kaidy”, powiedział sekretarz stanu. „W przeciwieństwie do Afganistanu, gdzie Al-Kaida ukrywała się w górach, dzisiaj Al-Kaida działa pod twardą skorupą ochronną irańskiego reżimu”, dodał. „Są parterami w terroryzmie i partnerami w nienawiści. Ta oś stanowi śmiertelne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodów i dla samej Ameryki” – podsumował Pompeo.

Ta stanowcza wypowiedź pojawiła się w ostatnich dniach przed przejęciem sterów amerykańskiej polityki przez prezydenta-elekta Joe Bidena. Pompeo należy do „jastrzębi” w amerykańskiej polityce, a Biden był wiceprezydentem podczas podpisywania z Iranem umowy o wstrzymaniu prac nad bronią nuklearną. Teraz Biden zapowiada powrót do dyplomacji z Iranem.

Pompeo oskarżył irańskie ministerstwo wywiadu i bezpieczeństwa o to, że udziela „bezpiecznych kryjówek i wsparcia logistycznego”, takiego jak dowody tożsamości i paszporty, oraz umożliwia działalność Al-Kaidy. W wyniku tej pomocy, jak twierdzi, „Al-Kaida scentralizowała swoje przywództwo w Teheranie”.

Wielu ekspertów od spraw irańskich zakwestionowało rewelacje odchodzącego szefa spraw zagranicznych USA. Max Abrahms, profesor Northeastern University, przyznaje, że Iran ma podejrzane związki z Al-Kaidą, ale jeżeli oskarża się o to Iran, a przestaje patrzeć na takie kraje, jak Arabia Saudyjska, Katar, Turcja czy Pakistan, to jest to jego zdaniem pomyłką. Inni, na przykład Barbara Slavin z Atlantic Council uważają, że jeżeli jest tak, jak mówi Pompeo, że Iran zbliżył się z Al-Kaidą, to winna temu jest polityka ostrej izolacji Iranu przez administrację Trumpa.

Poza obecną administracją amerykańską, również państwa na Bliskim Wschodzie wykonują ruchy, które mają utrudnić administracji Bidena przystąpienie do rozmów z Iranem. W ramach “Porozumień Abrahamowych” tworzy się koalicja krajów o antyirańskim nastawieniu, a odprężenie pomiędzy Arabią Saudyjską, a Katarem, który sympatyzował z Iranem, ma też pokazać izolację tego ostatniego w regionie.

Opracowanie: (j)
Na podstawie: USToday.com, France24.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.