Według opozycji biznes powinien być sędzią we własnej sprawie

Opublikowano: 20.03.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1030

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaprezentowali swój nowy pomysł w postaci „Obywatelskich sędziów handlowych”. Ich wprowadzenie oznaczałoby, że przedsiębiorcy orzekaliby razem z wymiarem sprawiedliwości w kwestiach gospodarczych. W ten sposób przedstawiciele biznesu staliby się sędziami we własnej sprawie.

Arkadiusz Myrcha i Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej wskazują na spadające zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, co ma być spowodowane głównie działaniami ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Polacy coraz dłużej mają czekać na rozstrzygnięcie postępowań sądowych, dlatego koalicja partii opozycyjnych zaczęła składanie projektów ustaw mających reformować sądownictwo.

Na pierwszy ogień poszła ustawa o „Obywatelskich sędziach handlowych”. Politycy KO twierdzą, że dzięki niej w postępowaniach dotyczących spraw gospodarczych „zwiększyłby się udział czynnika społecznego”. Środowiska przedsiębiorców miały bowiem często narzekać na brak wiedzy sędziów na temat specyfiki ich działalności. Propozycja opozycji przewiduje więc zasiadanie przez biznesmenów w składach orzekających wraz z sędziami właśnie w sprawach gospodarczych.

Myrcha nazwał złożony projekt ustawy „pilotażowym”, mającym przetestować w Polsce rozwiązania znane z Austrii. Przedsiębiorcy nie uczestniczyliby jednak w orzekaniu we wszystkich sprawach. Obywatelskim sędziom handlowym mogłaby zaś zostać osoba, która w ciągu pięciu lat przed wyborem do składu sędziowskiego prowadziła działalność gospodarczą albo zasiadała w spółkach handlowych.

Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 20.03.2021 10:07

    Dobrze, że wreszcie jakieś POmysły z tej bezpłodnej formacji wychodzą.
    Niestety (a w tym przypadku na szczęście) po wyborach szybko je zapomną i zrobią na odwrót, jeśli, nie daj Boże, wygrają . Jak zawsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.