Ukraińcy i Rosjanie nie popełnili na Ukrainie ludobójstwa

Opublikowano: 18.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2780

Media milczą, iż Organizacja Narodów Zjednoczonych nie potwierdziła rosyjskiego i ukraińskiego ludobójstwa na Ukrainie, i koncentrują się, omawiając ten sam raport, na zbrodniach wojennych Rosjan. O zbrodniach wojennych drugiej strony konfliktu cisza…

Biuro Komisarza Praw Człowieka ONZ, po analizie informacji specjalnej grupy śledczej, ogłosiło, że strona rosyjska nie popełniała na Ukrainie zbrodni ludobójstwa. Informacji na ten temat próżno jednak szukać w polskojęzycznych mediach głównego nurtu. Przeczyłaby ona przyjętej bezkrytycznie na użytek polityczny narracji o rzekomym rosyjskim bestialstwie.

W raporcie ONZ czytamy o tragicznych skutkach toczącej się wojny. Do 15 lutego tego roku życie, przede wszystkim w wyniku ostrzałów artyleryjskich i rakietowych, stracić miało 8006 cywilów. 13 287 osób cywilnych zostało rannych. 8 mln osób opuściło terytorium Ukrainy, udając się poza jej granice, zaś 5,4 mln zmuszonych zostało do opuszczenia swego miejsca zamieszkania i przenosin do innej części kraju. Według ekspertów ONZ, 18 mln Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej.

Specjalna komisja ONZ uznała, że obie strony popełniały w czasie trwającego już ponad rok fazy bezpośredniego konfliktu zbrodnie wojenne oraz, być może, również zbrodnie przeciwko ludzkości. Zalicza do nich przede wszystkim rosyjskie uderzenia dokonywane w pobliżu obiektów cywilnych (wymieniane są Mariupol, Krzemieńczuk i Kramatorsk), a także ostrzały rakietowe infrastruktury energetycznej. Te ostatnie jednak, jak twierdzą eksperci, niekoniecznie przeprowadzane były świadomie przeciwko ludności cywilnej.

Grupa obserwatorów ONZ poinformowała o ukraińskich zbrodniach wojennych, m.in. w Izjumie, gdzie wojska podległe Kijowowi używały bomb kasetowych oraz min przeciwpiechotnych, wbrew ratyfikowanej przez Ukrainę konwencji o ich zakazie.

W czasie, gdy Izjum kontrolowali Rosjanie, „9 maja 2022 roku ostrzelana została dzielnica mieszkalna, wskutek czego zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych. 14 lipca 2022 roku dokonano ostrzału okolic rynku miejskiego, w którym rany odniosły dwie starsze kobiety. 16 lipca 2022 roku kilka pocisków trafiło w dzielnicę mieszkalną, w tym w przedszkole, w którym ukrywało się wówczas 250 osób. Zginęło dwóch starszych ludzi” – czytamy w raporcie.

Zdaniem ONZ, obie strony wykorzystywały obiekty cywilne do prowadzenia działań zbrojnych, co prowadziło do zagrożenia zdrowia i życia ludności cywilnej i często kończyło się tragicznie. Stronie rosyjskiej wypomniano przebywanie wojskowych na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Strona ukraińska regularnie rozmieszczała jednostki wojskowe na terenie obiektów cywilnych. „Tak było m.in. w Czernihowie, gdzie siły obrony terytorialnej rozlokowały swój sztab w szkole nr 18, a niektórych wojskowych – w szkole nr 21”. Szkoły te były jednocześnie wykorzystywane do dystrybucji pomocy humanitarnej ludności, a w efekcie ich ostrzał doprowadził do ofiar cywilnych.

Słynna Bucza była, zdaniem ONZ, miejscem popełnienia zbrodni wojennej przez Rosjan. Komisja uznała, że zginęło tam 68 osób, głównie mężczyzn. Przypomnijmy, że Kijów uparcie twierdzi, iż rozstrzelano tam 461 osób.

Wiele innych zebranych danych świadczy o szeregu zbrodni popełnianych na ludności cywilnej, przede wszystkim w pierwszych tygodniach wojny, w obwodzie kijowskim. Komisja ONZ nie stwierdziła jednak żadnych dowodów na popełnienie przez którąkolwiek ze stron zbrodni ludobójstwa. Mówił o tym stojący na czele misji norweski prawnik Erik Møse.

Komisja odnotowała szereg informacji o stosowaniu tortur w ramach masowych represji prowadzonych przez ukraińskie organy bezpieczeństwa wobec ludności podejrzewanej o kolaboracjonizm. Stosowano m.in. pozorowane egzekucje, pozbawianie snu i różne sposoby poniżającego traktowania. Komisja zaznacza, że do zbadania tych wątków należy jeszcze powrócić.

Raport wskazuje na szereg zbrodni wojennych popełnianych przez obie strony, charakterystycznych dla wszystkich konfliktów zbrojnych. W żadnym razie nie uzasadnia jednak tez głoszonych przez propagandę tzw. Zachodu w tym zakresie.

Autorstwo: MP
Na podstawie: OHCHR.org
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. perflej 19.03.2023 04:43

  “Ukraińcy i Rosjanie nie popełnili na Ukrainie ludobójstwa”.

  Człowiek *Pierwszej Cywilizacji* z Kijowa – zaskoczył Nas Wszystkich… czyli międzynarodową opinię publiczną.

  Nie wiadomo jak ustosunkować się do tego co robią Rosjanie na Ukrainie i czy w ogóle, cokolwiek tam czynią?

  Wychodzi na to, że – lepiej ustami ONZ powiedzieć, że tam nic się nie dzieje, skoro już strona konfliktowo broniącą się przed tzw. agresją połowicznej specjalnej operacji wojskowej (wg. strony rosyjskiej – całkowicie o charakterze specjalnym), niekoniecznie podlega pod odgórne wykluczenie, za to nadaje się na kandydata na pierwsze podejrzenie.

  Jakby nie patrzeć, pominięcie ustaleń ONZ w ogólnym rozrachunku informacyjnym, wszystko to – wygląda raczej na – medialną kampanię aktywności przemilczenia suchych faktów przez tzw. “stronę Zachodnią”, aniżeli na rosyjską dezinformację…

 2. sanchop 19.03.2023 10:25

  Okej. Czyli jedynie pis, konfederacje, po i holownia, wspiera ukraińskich polityków, a to ciekawe. Od wojny w 2022 zablokowano wolność słowa tzn komentarze na nczas.pl czy to o to chodzi? Pozdrawiam

 3. chaldejczyk 20.03.2023 21:23

  Biuro Komisarza Praw Człowieka ONZ, po analizie informacji specjalnej grupy śledczej, ogłosiło, że strona rosyjska nie popełniała na Ukrainie zbrodni ludobójstwa.
  ..
  Specjalna komisja ONZ uznała, że obie strony popełniały w czasie trwającego już ponad rok fazy bezpośredniego konfliktu zbrodnie wojenne oraz, być może, również zbrodnie przeciwko ludzkości.
  ,,
  To się niezbyt trzyma kupy

 4. Admin WM 21.03.2023 07:00

  Trzyma się kupy, bo ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości to trzy różne rzeczy. Cytuję za stroną:
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-zbrodnia-przeciw-ludzkosci-zbrodnia-ludobojstwa-i-wojenna-cz,nId,5970121#crp_state=1

  „Zbrodnie wojenne – to ciężkie naruszenia prawa i zwyczajów wojennych, np.: złe traktowanie jeńców, znęcanie się, zabijanie zakładników lub umyślne niszczenie miast, miasteczek bądź wsi, a także rabunek własności publicznej lub prywatnej, powodowanie spustoszeń, których nie da się usprawiedliwić koniecznością wojenną”.

  „Ludobójstwo to celowe wyniszczanie – zabijanie lub eksterminacja – grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych”.

  „Zbrodnie przeciwko ludzkości – przestępcze zachowania skierowane przeciwko określonej grupie społecznej, np. narodowościowej, rasowej, etnicznej, wiekowej, religijnej lub światopoglądowej. Zalicza się tu m.in. morderstwa, obracanie ludzi w niewolników, deportacje”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.