Według ONZ Lula ma prawo kandydować w Brazylii

Opublikowano: 19.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Komitet Praw Człowieka ONZ wezwał Brazylię do pozwolenia na kandydaturę byłego lewicowego prezydenta w październikowych wyborach, dopóki nie zostanie wyczerpana cała procedura odwoławcza przed wymiarem sprawiedliwości. 72-letni Luiz Inácio Lula da Silva siedzi w więzieniu skazany za korupcję po bardzo kontrowersyjnym procesie.

Historyczny lider Partii Pracujących (PT), dwukrotnie wybrany na prezydenta, szef państwa w latach 2003-2010, pozostaje niekwestionowanym liderem wszystkich sondaży, co bardzo nie podoba się brazylijskiej prawicy i Stanom Zjednoczonym. Jego partia zgłosiła w minioną środę jego oficjalną kandydaturę, lecz jest bardzo prawdopodobne, że zostanie unieważniona, gdyż prawo nie pozwala na wybieranie skazanych.

Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie w krótkiej deklaracji zwrócił się do Brazylii do „podjęcia wszelkich środków”, by Lula mógł korzystać ze swych praw politycznych. Jeden z członków Komitetu Olivier de Frouville powiedział dziennikarzom, że odwołania złożone przez obrońców Luli w Sądzie Najwyższym „mogą doprowadzić do anulowania jego skazania”, więc władze powinny pozwolić mu prowadzić kampanię, choćby z więzienia w Kurytybie.

Była prezydent Dilma Rousseff, lewicowa następczyni Luli na stanowisku prezydenta, pozbawiona władzy dwa lata temu w wyniku instytucjonalnego zamachu stanu, ogłosiła, że „Lula jest niewinny i pozostaje kandydatem”, podczas gdy prawica manifestuje swoje oburzenie.

Brazylia ratyfikowała dokumenty ONZ odnoszące się do praw obywatelskich i politycznych, czyli technicznie jest zobowiązana do respektowania decyzji Komitetu, jednak brazylijski MSZ stwierdził już, że „konkluzje Komitetu mają jedynie charakter rekomendacji i nie są zobowiązujące prawnie”. Prokuratura pozostawiła na razie sprawę bez komentarza.

Kampania prezydencka w Brazylii przebiega w wielkim napięciu. Ostateczne pozbawienie Luli prawa do kandydowania może doprowadzić do gwałtownego kryzysu politycznego.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o