Według ONZ Lula ma prawo kandydować w Brazylii

Opublikowano: 19.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 689

Komitet Praw Człowieka ONZ wezwał Brazylię do pozwolenia na kandydaturę byłego lewicowego prezydenta w październikowych wyborach, dopóki nie zostanie wyczerpana cała procedura odwoławcza przed wymiarem sprawiedliwości. 72-letni Luiz Inácio Lula da Silva siedzi w więzieniu skazany za korupcję po bardzo kontrowersyjnym procesie.

Historyczny lider Partii Pracujących (PT), dwukrotnie wybrany na prezydenta, szef państwa w latach 2003-2010, pozostaje niekwestionowanym liderem wszystkich sondaży, co bardzo nie podoba się brazylijskiej prawicy i Stanom Zjednoczonym. Jego partia zgłosiła w minioną środę jego oficjalną kandydaturę, lecz jest bardzo prawdopodobne, że zostanie unieważniona, gdyż prawo nie pozwala na wybieranie skazanych.

Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie w krótkiej deklaracji zwrócił się do Brazylii do „podjęcia wszelkich środków”, by Lula mógł korzystać ze swych praw politycznych. Jeden z członków Komitetu Olivier de Frouville powiedział dziennikarzom, że odwołania złożone przez obrońców Luli w Sądzie Najwyższym „mogą doprowadzić do anulowania jego skazania”, więc władze powinny pozwolić mu prowadzić kampanię, choćby z więzienia w Kurytybie.

Była prezydent Dilma Rousseff, lewicowa następczyni Luli na stanowisku prezydenta, pozbawiona władzy dwa lata temu w wyniku instytucjonalnego zamachu stanu, ogłosiła, że „Lula jest niewinny i pozostaje kandydatem”, podczas gdy prawica manifestuje swoje oburzenie.

Brazylia ratyfikowała dokumenty ONZ odnoszące się do praw obywatelskich i politycznych, czyli technicznie jest zobowiązana do respektowania decyzji Komitetu, jednak brazylijski MSZ stwierdził już, że „konkluzje Komitetu mają jedynie charakter rekomendacji i nie są zobowiązujące prawnie”. Prokuratura pozostawiła na razie sprawę bez komentarza.

Kampania prezydencka w Brazylii przebiega w wielkim napięciu. Ostateczne pozbawienie Luli prawa do kandydowania może doprowadzić do gwałtownego kryzysu politycznego.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.