Według NBP w Polsce pracuje milion obcokrajowców

Opublikowano: 14.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 932

Narodowy Bank Polski oszacował liczbę cudzoziemców przebywających w Polsce w związku z wykonywaniem przez nich pracy. Na podstawie przeanalizowanych przez niego danych można mówić o przynajmniej milionie pracujących imigrantów, spośród których blisko 900 tysięcy stanowią obywatele Ukrainy, a przede wszystkim o wzroście ich liczby w stosunku do ubiegłego roku.

Swoje szacunki nasz bank centralny opiera głównie na liczbie wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt, oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz informacji o osobach ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki tym danym liczbę obcokrajowców pracujących na terenie Polski można już ocenić na blisko milion osób, natomiast blisko 900 tys. z nich pochodzi z Ukrainy.

Trzeba jednocześnie podkreślić, że charakter pracy Ukraińców czy Białorusinów jest przede wszystkim czasowy, dlatego przyjmuje się, iż przebywają oni na terenie naszego kraju przez około siedem miesięcy w roku.

Poprzednie szacunki NBP na temat imigracji zarobkowej do Polski pochodziły z ubiegłego roku. Wówczas przeciętnie w Polsce miało pracować blisko 900 tys. imigrantów, z kolei w szczytowych momentach liczba ta sięgała blisko 1,2 mln. Całkowite oszacowanie liczby obcokrajowców pracujących w naszym kraju jest jednak trudne, zaś dane te wahają się w zależności od gromadzącego je źródła.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.