We krwi ludzkiej znaleziono mikroplastik

Opublikowano: 26.03.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1857

Zanieczyszczenie mikroplastikiem zostało wykryte w ludzkiej krwi po raz pierwszy, a naukowcy odkryli maleńkie cząsteczki u prawie 80% badanych osób.

Jak informuje „Guardian”, odkrycie to pokazuje, że cząsteczki mogą przemieszczać się po ciele i osadzać się w narządach. Wpływ tego faktu na zdrowie nie jest jeszcze znany. Naukowcy są jednak zaniepokojeni, ponieważ mikrodrobiny plastiku uszkadzają ludzkie komórki, a cząsteczki zanieczyszczeń powietrza dostają się do organizmu i powodują miliony wczesnych zgonów rocznie.

Ogromne ilości plastikowych odpadów trafiają do środowiska, a mikrodrobiny plastiku zanieczyszczają teraz całą planetę, od szczytu Mount Everestu po najgłębsze oceany. Wiadomo było już wcześniej, że ludzie konsumują drobne cząstki wraz z pożywieniem i wodą, a także wdychają je, znaleziono je także w kale niemowląt i dorosłych.

Naukowcy przeanalizowali próbki krwi od 22 anonimowych dawców, zdrowych dorosłych, i znaleźli cząsteczki plastiku u 17. Połowa próbek zawierała plastik PET, który jest powszechnie używany w butelkach po napojach, podczas gdy jedna trzecia zawierała polistyren używany do pakowania żywności i innych produktów. Jedna czwarta próbek krwi zawierała polietylen, z którego wykonano plastikowe torby na zakupy.

„Nasze badanie jest pierwszą wskazówką, że we krwi mamy cząsteczki polimeru – to przełomowy wynik” – powiedział prof. Dick Vethaak, ekotoksykolog z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii. Dodał, że trwają już dalsze badania prowadzone przez wiele grup badaczy.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.