Wciąż olbrzymie różnice w poziomie bezrobocia

Opublikowano: 01.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 727

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2015 r. Wynika z nich, że pod koniec grudnia stopa bezrobocia wyniosła 9,8% i w porównaniu do grudnia 2014 r. spadła o 1,6 pkt. proc, a w porównaniu do listopada 2015 r. wzrosła o 0,2 pkt proc.

W urzędach pracy na koniec grudnia zarejestrowanych było 1531 tys. bezrobotnych, czyli o 295 tys. mniej niż rok wcześniej i o 33 tys. mniej osób niż miesiąc wcześniej. Z ogólnej liczby bezrobotnych 86,1% stanowiły osoby bez prawa do zasiłku.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów.

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim – 16,3%, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim – po 13,3% oraz podkarpackim – 13,2%. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie – 6,2%, śląskie – 8,2%, małopolskie i mazowieckie – po 8,4%.

GUS podał też dane dotyczące stopy bezrobocia w poszczególnych podregionach i powiatach. Wynika z nich, że najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie) – 31,5%, kętrzyńskim – 27,4% (woj. warmińsko-mazurskie), braniewskim (woj. warmińsko-mazurskie) – 27,3% i piskim (woj. warmińsko-mazurskie), a najniższe w Poznaniu (woj. wielkopolskie) – 2,4%, w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie) – 2,9%, w Sopocie (woj. pomorskie) – 3,3% i we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) – 3,4%.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił też dane na temat nietypowych form zatrudnienia w IV kwartale 2014 roku. Wynika z nich, że wykonywanie pracy w ramach nietypowych form zatrudnienia zadeklarowało 1087 tys. osób, co stanowiło 6,9% ogółu wszystkich pracujących. Większość osób deklarujących pracę w ramach takich form stanowili mężczyźni – 55,4% (wobec 44,6% kobiet), natomiast biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania znacznie przeważali pracujący mieszkańcy miast (79,4% wobec 20,6% dla mieszkańców wsi). Z tej zbiorowości 700 tys. osób (4,4% ogółu pracujących) wykonywało taką pracę jako swoją pracę główną. Również wśród tej populacji większość stanowili mężczyźni (53,1%) oraz pracujący mieszkańcy miast (78,7%). Najpopularniejszą formą pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne jest praca wykonywana w oparciu o umowę-zlecenie. Aż 65,7% ogółu pracujących w ramach umów niebędących umową o pracę zadeklarowało wykonywanie pracy na podstawie takiej umowy. Osoby pracujące na umowy-zlecenia stanowiły 2,9% ogółu wszystkich pracujących. Dla 92,5% osób deklarujących wykonywanie pracy głównej w ramach umów cywilnoprawnych była to jedyna praca świadczona przez nich w tym czasie.

Aż 80,2% osób pracujących w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych pracowało w takiej formie nie z własnego wyboru. Odsetek ten był najwyższy wśród osób pracujących na umowę-zlecenie – 84,3%. Wśród osób pracujących w oparciu o pozostałe umowy cywilnoprawne odsetek wynosił 65,4%. Biorąc pod uwagę samozatrudnionych, w przypadku 51,3% osób z tej grupy to pracodawca uzależnił powierzenie pracy od założenia przez nich działalności gospodarczej.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.