Watykanem wstrząsnął potężny skandal finansowy

Opublikowano: 04.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 423

Pięciu wysokich rangą funkcjonariuszy Kurii Rzymskiej zostało odsuniętych od pełnienia swoich obowiązków służbowych w związku z nabierającym obrotów skandalem wokół nielegalnych operacji finansowych.

https://www.youtube.com/watch?v=DvzU8VIFHJE

W środę popularny włoski tygodnik „l’Espresso” opublikował na swojej stronie dokument inspektora generalnego żandarmerii watykańskiej Domenico Giani, zgodnie z którym pięciu wpływowych urzędników Sekretariatu Stanu (rządu) i Urzędu Informacji Finansowej (AIF) Watykanu zostało 2 października wpisanych na „czarną listę”. Od pełnienia obowiązków służbowych odsunięto między innymi monsignora Mauro Carlino, który nie tak dawno temu kierował jednym z największych wydziałów Sekretariatu Stanu, oraz dyrektor AIF Tommaso Di Ruzza.

Szczególnej atmosfery skandalu nadaje danej historii fakt, że AIF zgodnie z reskryptem papieża Franciszka z 2013 roku kontroluje działalność wszystkich instytucji Państwa Watykańskiego, bezpośrednio związanych z realizacją operacji finansowych. Innymi słowy, urząd ten realizował kontrolę nad wszystkimi przypadkami, budzącymi podejrzenia o „pranie” brudnych pieniędzy.

Zgodnie z informacją, która wyciekła z Watykanu do mediów, chodzi o poważne dochodzenie wewnętrzne dotyczące resprzedaży drogich obiektów nieruchomości za granicą, zwłaszcza w Londynie, i machinacji z udziałem datków dla papieża Franciszka od katolików z całego świata.

We wtorek Watykańska Służba Informacyjna przekazała, że kierownictwo organów śledczych Państwa Watykańskiego zezwoliło na „konfiskatę dokumentów i urządzeń elektronicznych” w ramach dochodzenia w tej sprawie. Jednocześnie w krótkim komunikacie służby prasowej nie wyjaśniono, o jakich właściwie operacjach finansowych mowa.

Komunikat głosił tylko, że na początku lata Watykański Bank – tak zwany „Instytut Spraw Religijnych” (IOR) i Generalna Służba Rewizyjna Watykanu postawiły stosowne zarzuty.

Wszystko wskazuje na to, że skandaliczna historia doszło uszu papieża Franciszka, który podjął decyzję o kontynuowanie śledztwa, niezależnie od zaangażowanych w nie osób. A chodzi w danym przypadku o najbardziej wpływowych dostojników kościelnych.

Dość powiedzieć, że w sprawę może być zamieszany jeden z najbliższych pracowników Watykanu Angelo Becciu, który w ubiegłym roku został kardynałem i stanął na czele Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odsunięty od pełnienia obowiązków Mauro Carlino przez wiele lat był osobistym sekretarzem potężnego prałata.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.