Wątpliwa jakość praktyk badawczych

Opublikowano: 20.11.2021 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1915

„British Medical Journal” („BMJ”) 2 listopada 2021 r. opublikował uwagi laboranta pracującego dla Pfizera o zaniedbaniach i braku dyscypliny należnej medycznym praktykom badawczym. Jesienią 2020 roku prezes firmy Pfizer Albert Bourla zapowiedział miliardom oczekującym na preparat mRNA, zwany marketingowo „szczepionką”, że właśnie jego firma wprowadzi na rynek produkt zabezpieczający przed wirusem COVID-19.

Badacze wielu laboratoriów z Teksasu krytycznie ocenili szereg aspektów pośpiechem dyktowanego wyścigu praktyk badawczych. Regionalny dyrektor Grupy Badawczej Ventavia poinformował „BMJ” o fałszowaniu danych, zatrudnieniu niewykwalifikowanych osób dokonujących tzw. „szczepień”, naruszeniu zasady ślepej próby, jak też opieszałości w rejestracji powikłań „poszczepiennych” III fazy badań.

Personel odpowiedzialny za kontrolę jakości przytłoczony ilością nieprawidłowości zgłosił zastrzeżenia do osoby kierującej grupą Ventavia – Brook Jackson. Przekazane następnie drogą mailową spostrzeżenia do FDA (Food & Drug Administration) doprowadziły do zwolnienia B. Jackson. Dostarczyła ona miesięcznikowi szeroką gamę dowodów wskazującą na uchybienia, które jako niebanalne, zagrażają zdrowiu pacjentów. Wprawdzie strona główna Ventavii ukazuje instytucję z jak najlepszej strony, doświadczenie pracowników dowodzi złego zarządzania, a szereg zdjęć dokonanych telefonem komórkowym przez B. Jackson dokumentuje wątpliwą jakość prac badawczych czyniąc je niewiarygodnymi.

Pozostawione jako ogólnie dostępne dane identyfikacyjne pacjentów z próby eksperymentalnej naruszają obiektywizm. Nagranie z zebrania pracowników Ventavii potwierdza, że zgłoszenia nieprawidłowości nadchodzą każdego dnia, ale czas reakcji na zgłoszenia tzw. poważnych powikłań z założenia w ciągu 24 godzin, wielokrotnie był wydłużony do 3 dni. W takim przypadku spóźniony kontakt telefoniczny, gdy niezbędna była interwencja kliniczna to poważne zaniedbanie.

Nadzór FDA również pozostawia wiele do życzenia. Udokumentowane zalecenie ze strony tej instytucji uwidacznia, że przekroczony czas reakcji na wymagające działanie interwencyjne korygowano zaleceniem fałszowania daty zgłoszenia powikłania. Uprawniona do dokonywania inspekcji laboratoriów FDA ogranicza się do kontroli dokumentacji, a tam wszystko czyste jak łza.

Po 20-letniej praktyce pracy laboratoryjnej, jesienią 2020 r. Jackson została zwolniona za „nienależyte wykonywanie obowiązków”.

Poniżej lista niesumienności zauważonych przez nią w laboratoriach zakontraktowanych przez Pfizera, opublikowana w liście otwartym:

– pacjenci biorący udział w badaniu umieszczani są na korytarzu bez opieki personelu klinicznego;

– brak właściwej w czasie reakcji na występujące u pacjentów powikłania;

– uchybienia wobec zasad badawczych;

– przechowywanie szczepionek w niewłaściwych warunkach;

– nienależyte oznakowanie próbek;

– szykanowanie pracowników Ventavii za zgłaszanie problemów.

Oczywiście, FDA wystosowała pismo zapewniające o gotowości rozważenia zgłoszonych zastrzeżeń, potem był telefon i na tym koniec. Po zwolnieniu B. Jackson problem zniknął, a następnego dnia Pfizer ogłosił, że uzyskał certyfikat dopuszczający specyfik warunkowo do dystrybucji. W sierpniu 2021 Pfizer uzyskał już pełną zgodę na handel swoim zbawiennym produktem. FDA przeprowadziła do chwili obecnej dziewięć inspekcji kontrolnych ze 153 ośrodków badawczych.

Kilku innych pracowników laboratoryjnych, z którymi skontaktował się przedstawiciel „BMJ”, potwierdziło wszystkie zastrzeżenia B. Jackson, prosząc o zachowanie anonimowości z obawy o utratę pracy. Po zwolnieniu pani Jackson Pfizer podpisał kontrakt z Ventavią na badania kolejnej gamy produktów przewidzianych jako „szczepionki” dla dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży, dawki przypominającej i RSV (syncytialny wirus oddechowy) NCT04816643, NCT04754594, NCT04955626, NCT05035212. Komitet doradczy CDC miał podjąć dyskusję o wprowadzeniu dziecięcej wersji preparatu na COVID-19 2 listopada 2021 r.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: BMJ.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Matylda 20.11.2021 11:54

    Obawiam się masowej histerii i szaleństwa, kiedy Szczepany uświadomią sobie swój błąd.. chyba tylko med-bed może ich uratować, a kierowników szczypaw zejście do podziemi. Ale jakich, jak już wysadzają i czyszczą owe? Obyśmy tylko uniknęli tych wszystkich prowokacji..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.