Watchdog Polska wygrała w sądzie ze szkołą Rydzyka

Opublikowano: 20.02.2019 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1818

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że rektor WSKSiM w Toruniu dopuścił się „bezczynności z rażącym naruszeniem prawa” – ponieważ przez 3 lata nie odpowiedział na wniosek organizacji o ujawnienie dokumentów w ramach informacji publicznej. Tak „rażące” przewinienie wyceniono na 100 zł zwrotu kosztów.

W 2016 roku sieć obywatelska Watchdog Polska wysłała do szkoły założonej przez redemptorystę prośbę o „ujawnienie dokumentacji przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpień, stanowisk, wniosków i opinii podmiotów ją przeprowadzających – w odniesieniu do wszystkich kontroli zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, przeprowadzonych w roku 2014 i 2015 w postaci skanów”. Nie otrzymała odpowiedzi przez 3 lata.

“Bój o informację publiczną jest długi” – stwierdził Bartosz Wilk z Watchdog Polska. “W 2017 roku skierowaliśmy skargę do sądu w związku z brakiem odpowiedzi od uczelni, ale skarga nie trafiła do sądu. Uczelnia zatrzymała ją u siebie, bo uznała, że nie musi jej przekazać. Za to sąd ukarał ją grzywną w wysokości 1000 zł. Dopiero po drugim naszym wniosku o wymierzenie grzywny, uczelnia przekazała ją do sądu.”

Sędzia w uzasadnieniu podkreślił, że nawet wywieszenie statutu uczelni na stronie internetowej wymagało od stowarzyszenia wielu próśb i ponagleń. „Nawet zamieszczenie statutu na stronie internetowej uczelni wymagało rozpoznania wniosku skarżącej w sposób uregulowany w ustawie. Milczenie podmiotu zobowiązanego świadczy o jego bezczynności. uczelnia niepubliczna jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej, ponieważ realizuje zadania publiczne. Uczelnia niepubliczna stanowi część państwowego systemu edukacji i nauki. W zakresie tworzenia i funkcjonowania tych uczelni nie ma dowolności, gdyż do państwa należy ustalenie warunków ich powstawania, funkcjonowania, określa ono też udział władz publicznych w ich finansowaniu. Dlatego też funkcjonowanie prywatnych szkół wyższych stanowi realizację jednego z konstytucyjnych zadań państwa i spełnia kryterium wykonywania zadań władzy publicznej” – czytamy w uzasadnieniu.

Sąd nakazał udzielić Watchdog Polska żądanych informacji w ciągu 14 dni, a także zapłacić 100 zł zwrotu kosztów sądowych. Finansowo szkoła więc szczególnie na swojej opieszałości nie ucierpi. Przynajmniej uzmysłowiono jej, ze nie stoi ponad prawem.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Piotr Drabik (CC BU 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.