Watchdog Polska wygrała w sądzie ze szkołą Rydzyka

Opublikowano: 20.02.2019 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że rektor WSKSiM w Toruniu dopuścił się „bezczynności z rażącym naruszeniem prawa” – ponieważ przez 3 lata nie odpowiedział na wniosek organizacji o ujawnienie dokumentów w ramach informacji publicznej. Tak „rażące” przewinienie wyceniono na 100 zł zwrotu kosztów.

W 2016 roku sieć obywatelska Watchdog Polska wysłała do szkoły założonej przez redemptorystę prośbę o „ujawnienie dokumentacji przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpień, stanowisk, wniosków i opinii podmiotów ją przeprowadzających – w odniesieniu do wszystkich kontroli zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, przeprowadzonych w roku 2014 i 2015 w postaci skanów”. Nie otrzymała odpowiedzi przez 3 lata.

“Bój o informację publiczną jest długi” – stwierdził Bartosz Wilk z Watchdog Polska. “W 2017 roku skierowaliśmy skargę do sądu w związku z brakiem odpowiedzi od uczelni, ale skarga nie trafiła do sądu. Uczelnia zatrzymała ją u siebie, bo uznała, że nie musi jej przekazać. Za to sąd ukarał ją grzywną w wysokości 1000 zł. Dopiero po drugim naszym wniosku o wymierzenie grzywny, uczelnia przekazała ją do sądu.”

Sędzia w uzasadnieniu podkreślił, że nawet wywieszenie statutu uczelni na stronie internetowej wymagało od stowarzyszenia wielu próśb i ponagleń. „Nawet zamieszczenie statutu na stronie internetowej uczelni wymagało rozpoznania wniosku skarżącej w sposób uregulowany w ustawie. Milczenie podmiotu zobowiązanego świadczy o jego bezczynności. uczelnia niepubliczna jest podmiotem zobowiązanym do udzielenia informacji publicznej, ponieważ realizuje zadania publiczne. Uczelnia niepubliczna stanowi część państwowego systemu edukacji i nauki. W zakresie tworzenia i funkcjonowania tych uczelni nie ma dowolności, gdyż do państwa należy ustalenie warunków ich powstawania, funkcjonowania, określa ono też udział władz publicznych w ich finansowaniu. Dlatego też funkcjonowanie prywatnych szkół wyższych stanowi realizację jednego z konstytucyjnych zadań państwa i spełnia kryterium wykonywania zadań władzy publicznej” – czytamy w uzasadnieniu.

Sąd nakazał udzielić Watchdog Polska żądanych informacji w ciągu 14 dni, a także zapłacić 100 zł zwrotu kosztów sądowych. Finansowo szkoła więc szczególnie na swojej opieszałości nie ucierpi. Przynajmniej uzmysłowiono jej, ze nie stoi ponad prawem.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Piotr Drabik (CC BU 2.0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o