Warunki w ośrodkach dla cudzoziemców pod lupą RPO

Opublikowano: 28.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1277

Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, warunki w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i na terenie czynnego poligonu wojskowego w Wędrzynie są bardzo złe. Straż Graniczna odpowiada.

W dniach 18-21 października 2021 roku przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytacje Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim (SOC) oraz Tymczasowego Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Wędrzynie (TSOC), utworzonego w związku ze wzrostem liczby cudzoziemców zatrzymywanych z uwagi na przekroczenie granicy państwowej w sposób nieuregulowany i brak tytułu pobytowego na terytorium RP.

Celem wizytacji było sprawdzenie warunków detencji i traktowania osób pozbawionych wolności przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Przedstawiciele RPO mają wiele zastrzeżeń. Nieprawidłowości dotyczą m.in. krat w oknach w ośrodku w Krośnie Odrzańskim, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Takie zabezpieczenie jest dopuszczalne tylko w aresztach dla cudzoziemców.

Zwrócono także uwagę na złe warunki bytowe, np. kabiny prysznicowe w łaźniach przedzielone są identycznymi murkami, nie zapewniają osłony z trzech stron. Zdaniem przedstawicieli RPO godzi to w intymność korzystających z urządzeń sanitarnych osób.

„Warunki lokalowe w TSOC w Wędrzynie ocenić należy jako bardzo złe, niespełniające standardów godnego traktowania osób pozbawionych wolności (…). Dwa budynki mieszkalne podzielone na dwa oddziały każdy (w oddziale przebywać może maksymalnie 150 osób) przypominają zakłady karne, otoczone są zasiekami typu „concertina” – czytamy na stronie RPO.

Wizytujący zwrócili uwagę na zasieki, które występują nawet na dostępnych dla cudzoziemców niewielkich placach spacerowych.

Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno umieszczonych tam osób, jak i funkcjonariuszy. Po zewnętrznej stronie okien zainstalowano panele kratowe, które z jednej strony potęgują penitencjarny wizerunek placówki, a z drugiej nie stanowią zabezpieczenia – czytamy w komunikacie.

Według Straży Granicznej cudzoziemcy mają zapewnione pełne wyżywienie dostarczane przez firmę cateringową, mają dostęp do wszelkich sanitariatów. Mogą także korzystać z internetu i telefonów komórkowych. Pogranicznicy przekonują, że cudzoziemcy korzystają z pomieszczeń mieszkalnych, w których wcześniej kwaterowani byli żołnierze Wojska Polskiego oraz państw NATO biorący udział w szkoleniach realizowanych na terenie poligonu w Wędrzynie.

SG zapewnia też, że cudzoziemcy są pod stałą opieką medyczną, mają również dostęp do opieki specjalistycznej.

Odpowiadając na zarzuty SG wyjaśnia, że zabezpieczenia – kraty i zasieki – mają zapobiec ucieczce, bo w zamkniętych ośrodkach przebywają osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.