Walki w Kachin

Opublikowano: 07.11.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 662

BIRMA. Po wielu latach rozejmu, 9 czerwca 2011 roku ponownie wybuchły starcia między birmańską armią a Organizacją Niepodległości Kachin (KIO), dążącej do uniezależnienia się regionu od Birmy. Dostęp do Kachin jest utrudniony, mnożą się jednak raporty o brutalności armii działającej z legitymacji birmańskiego rządu.

Sporządzone raporty mówią o blisko 40 przypadkach gwałtów na etnicznych mieszkańcach obszaru, pracy przymusowej do których zobowiązuje się ludność cywilną oraz ponadto, tysiącach uchodźców. Walki nasiliły się we wrześniu i październiku, ich intensywność przypomina obecnie eskalacje konfliktu sprzed dwóch dekad. Według Human Rights Watch birmańscy żołnierze grabią wsie, podczas gdy równolegle linie zaopatrzenia strefy konfliktu w ryż, środki medyczne i inne potrzebne artykuły zostały zablokowane przez stronę rządową.

Skromna pomoc docierająca do ofiar konfliktu jest organizowana przez lokalne podmioty: kościoły, organizacje kobiet i cywilne skrzydło walczących o niezależność rebeliantów (KIO). Liczba uchodźców jest szacowana na 25-30 tysięcy osób: tylko sześć tysięcy spośród nich ma dostęp do pomocy humanitarnej z ramienia ONZ. Niektórzy uchodźcy zbiegli przez granicę chińską: aby jednak zablokować dalszy przepływ uciekających cywilów, rząd chiński wysłał na granicę ze stanem Kachin dwutysięczny oddział żołnierzy.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: dvb.no
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.