W ZEA rozpoczął się dwutygodniowy szczyt klimatyczny ONZ

Opublikowano: 01.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1523

Wczoraj w Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów — informuje agencja TASS.

Jako przewodniczący 28. Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ ws. zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych.

Podczas konferencji, która potrwa do 12 grudnia, Dubaj gościć będzie ponad 70 tysięcy delegatów z różnych krajów. Są wśród nich głowy państw, przedstawiciele dużego biznesu i organizacji pozarządowych, a także dziennikarze, eksperci i badacze. Należy zauważyć, że jest to największa w historii liczba uczestników Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu.

Głównym zadaniem delegacji państw na Szczycie klimatycznym będzie analiza postępów w realizacji celów Porozumienia paryskiego, przyjętego 12 grudnia 2015 r. w ramach 21-j Konferencji Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu. Wtedy uczestnicy umówili się, aby do roku 2100 średnia roczna temperatura na planecie nie przekroczyła poziomu sprzed epoki przemysłowej o więcej niż dwa stopnie, i podjęli działania, mające na celu utrzymanie ocieplenia w granicach 1,5 stopnia.

Należy zauważyć, że podczas COP-28 po raz pierwszy zostanie przeprowadzony globalny spis „Porozumienia paryskiego”. Proces ten powinien prowadzić do opracowania planu, który może poprowadzić społeczność międzynarodową do osiągnięcia celów klimatycznych. Rządy będą następnie musiały włączyć plan globalny do swoich polityk krajowych, aby w 2025 r. ONZ złożyć raporty z postępów.

Kolejnym celem konferencji będzie utworzenie pierwszego na świecie funduszu na rzecz realizacji celów klimatycznych, który miałby pomagać państwom, które poniosły już nieodwracalne szkody w wyniku skutków zmian klimatycznych. Przedstawiciele krajów rozwiniętych i rozwijających się uzgodnili strukturę zarządzania funduszem na kilka tygodni przed szczytem. Oczekuje się również, że rząd ZEA ogłosi na początku konferencji utworzenie specjalnego funduszu o wartości 25 miliardów dolarów w celu stymulowania inwestycji w czystą energię.

Na konferencji w Expo City Dubai zostaną zorganizowane setki wydarzeń, poświęconych walce ze zmianami klimatycznymi. Najważniejszym z nich będzie tzw. segment wysokiego szczebla. W ciągu dwóch dni – 1 i 2 grudnia – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych. Segment wysokiego szczebla rozpocznie się przemówieniem prezydenta ZEA Szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana.

Źródło: pol.Belta.by


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 01.12.2023 18:23

    Znalazłem wstrząsający wpis na forum. Cytuje:
    https://wolnemedia.net/ten-zamordyzm-dotyczy-nie-tylko-kierowcow/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.