W Warszawie pochody pierwszomajowe były widoczne

Opublikowano: 02.05.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1163

Kilkaset osób na skwerze przy pomniku Partyzanta w Warszawie z czerwonymi sztandarami zaczęło obchody 1 Maja od odśpiewania „Międzynarodówki”. Świętujących było dużo więcej niż w zeszłym roku.

Zgromadzeni nieśli hasła zgodne z ideą przewodnią tegorocznej manifestacji „Nie damy się podzielić”. Tym razem w cytowanym haśle nie chodziło wyłącznie o podziały w łonie samej lewicy, ale przede wszystkim o podziały miedzy polskimi i ukraińskimi ludźmi pracy najemnej. Na transparentach i banerach widniały „Socjalizm albo barbarzyństwo, innej drogi nie ma”, „Polscy i ukraińscy pracownicy zjednoczeni – są niezwyciężeni”, „NIE – dla polskiej militaryzacji – wycofać rosyjskie wojska z Ukrainy”, „Walczymy o przyszłość – pamiętamy o przeszłości”.

Zebrani wysłuchali przemówień Piotra Ikonowicza, antywojennego wystąpienia Piotra Ciszewskiego, kilku wzruszających zdań pracownicy z Ukrainy, której udzielili schronienia działacze warszawskiego RSS, przedstawicieli Czerwonych i wielu innych. Dominującym wątkiem był sprzeciw przeciwko wojnie, militaryzacji życia polskiego społeczeństwa. Mówiono także o potrzebie międzynarodowej solidarności polsko-ukraińskiej, walce z polskim kapitalizmem, którego celem jest maksymalizacja zysków kosztem poziomu życia pracowników i potrzebie walki z próbami antagonizacji polskich i ukraińskich pracowników.

Pod koniec zgromadzenia na pl. De Gaulle’a, ulicą Nowy Świat przeszła druga pierwszomajowa demonstracja, zorganizowana przez OPZZ, parlamentarna Lewicę i partię Razem. Demonstrowali pod hasłem „Pokój, praca, bezpieczeństwo”.

Obie poszły w tym samym kierunku. Pochód OPZZ i Lewicy zakończył się pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, zaś pochód lewicy pozaparlamentarnej przeszedł kilkaset metrów dalej, pod Radę Ministrów.

Od dłuższego czasu to było jedno z najbardziej widocznych wystąpień lewicowych organizacji i związków zawodowych.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.