W USA planowano atak nuklearny na Wietnam

Opublikowano: 10.10.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2392

Zaledwie 23 lata po ataku nuklearnym na japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki, Stany Zjednoczone znów planowały użycie broni jądrowej. Z odtajnionych dokumentów dowiadujemy się, że amerykańskie siły zbrojne chciały przerzucić broń nuklearną i zrzucić ją na Wietnam Północny.

Na początku 1968 roku, podczas wojny w Wietnamie, komuniści z północy rozpoczęli tzw. ofensywę Tết. Szczególne znaczenie miała wtedy bitwa o Khe Sanh, gdzie znajdowała się baza wojskowa Stanów Zjednoczonych, która miała strategiczne znaczenie.

USA obawiały się porażki do tego stopnia, że zaczęto planować wykorzystanie znacznie silniejszych środków do walki. Ówczesny dowódca amerykańskich wojsk w Wietnamie, William Westmoreland, rozpoczął tajną operację „Fracture Jaw”. Zakładała ona przerzut broni nuklearnej do Wietnamu Południowego i ewentualne zrzucenie jej na Wietnam Północny w sytuacji, gdyby wojska USA przegrywały bitwę o Khe Sanh.

Prace nad realizacją tajnego planu zostały ostatecznie odwołane z dwóch powodów. Po pierwsze, Stany Zjednoczone faktycznie utrzymały się w bazie wojskowej i odniosły militarne zwycięstwo w walce o Khe Sanh, choć ostatecznie zostały zmuszone do wycofania się z tej części świata. Po drugie, ówczesny prezydent Lyndon B. Johnson dowiedział się o tajnej operacji i nakazał ją odwołać. Obawiano się, że atak nuklearny mógłby zaognić konflikt i zaangażować w niego Chiny.

Stany Zjednoczone jako jedyne państwo na świecie użyło broni atomowej w działaniach wojennych w Japonii i trudno powiedzieć, jak niewiele brakowało, aby sytuacja powtórzyła się w Wietnamie. Aktualny prezydent USA Donald Trump groził już atakiem nuklearnym na Koreę Północną, co pokazuje, że w tej materii niewiele się zmieniło.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 10.10.2018 16:48

    Psycholi tam nie brakuje…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.