W USA ludzie masowo tracą ubezpieczenie medyczne

Opublikowano: 02.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 466

Rośnie gwałtownie liczba Amerykanów, którzy w związku z bezrobociem, utratą pracy, przestojem wywołanym pandemią i chorobą są pozbawiani dostępu do jakichkolwiek usług medycznych.

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Polityki Gospodarczej (Economic Policy Institute – EPI) problem ten dotyczy już ponad 30 mln osób. EPI szacuje, że tylko w ostatnich dwóch miesiącach, na które przypada pandemia, ubezpieczenia zdrowotnego pozbawionych zostało 12,7 mln osób; głównie w związku z utratą pracy.

Według Josha Bivensa, dyrektora ds. badań w EPI oraz jego współpracownika Bena Zipperera, powiązanie dostępu Amerykanów do ubezpieczenia zdrowotnego ze specyfiką wykonywanej przez nich pracy jest głównym źródłem nieefektywności i nierówności w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Szczególnie przerażająco to wygląda w trakcie pandemii, w której utrata pracy w niektórych zawodach wiąże się z natychmiastową utratą prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

EPI opublikowało swoje nowe badania wkrótce po tym, jak w sieci pojawiła się informacja o gwałtownym wzroście zysków prywatnej firmy Cigna, która oferuje ubezpieczenia w zakresie usług zdrowotnych, w pierwszych miesiącach 2020 roku.

Opublikowany w czwartek (30 kwietnia) raport EPI wymienia branże w amerykańskiej gospodarce, w których pracownicy są szczególnie narażeni na utratę ubezpieczenia zdrowotnego.

W branży hotelarsko-gastronomicznej, w której pracę od początku pandemii straciło 41 proc. pracowników, ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez pracodawcę posiada tylko 23 proc. pracowników.

Tylko 56 proc. personelu medycznego i pracowników opieki społecznej ma ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez pracodawcę. Zwolnienia w ostatnich dwóch miesiącach dotknęły około 3 mln pracowników.

Bardziej hojne są zakłady produkcyjne, w których 69 proc. pracowników ma ubezpieczenie zdrowotne za pośrednictwem swoich pracodawców. Pracę w tym sektorze również straciło 3 mln pracowników.

Instytut Polityki Gospodarczej wezwał Kongres do rozszerzenia bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach istniejących już systemów Medicare i Medicaid, aby pomóc w ten sposób milionom Amerykanów, którzy nie mają obecnie prawa do bezpłatnej pomocy medycznej.

Autorzy raportu, Bivens i Zipperer skrytykowali inicjatywę członka Izby Reprezentantów Bobby’ego Scotta (Demokrata), który zaproponował wprowadzenie możliwości federalnych dopłat do tzw. programu COBRA (ustawa z 1985 roku umożliwiająca przedłużenie ubezpieczenia zdrowotnego po utracie pracy) dla zwalnianych pracowników.

„Rozszerzenie programu COBRA podczas pandemii nie załatwia niczego osobom, które nie były wcześniej ubezpieczone i pomogłoby niewielu, a poza tym propozycja [Scotta – przyp. red.] nie obejmuje przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników” – napisali autorzy.

Senator ze stanu Vermont Bernie Sanders, orędownik wprowadzenia powszechnych i bezpłatnych ubezpieczeń zdrowotnych znanych pod nazwą Medicare for All, wezwał swoich kolegów i koleżanki Demokratów do podjęcia bardziej odważnych działań niż to przewiduje program COBRA.

„Jest lepszy sposób, aby zagwarantować, że wszyscy w Ameryce otrzymają niezbędną opiekę zdrowotną, bez kosztów, na czas pandemii: trzeba upoważnić Medicare do pokrycia kosztów leczenia osób, które w tej chwili nie mają ubezpieczenia, a także pokrycia wszystkich wydatków związanych z leczeniem osób ubezpieczonych, tak długo, jak trwa ta pandemia” – napisał Sanders.

Zdaniem senatora z Vermont program COBRA zawiera wiele wad. Nie pomoże Amerykanom, którzy od dawna nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż ich w ogóle nie obejmuje. Nie pomoże również tym z nich, których pracodawca wprawdzie opłaca ubezpieczenie ale jest ono reglamentowane, co oznacza, że im więcej ktoś korzysta z usług medycznych, tym w większym stopniu musi dopłacać z własnej kieszeni. „W rzeczywistości przeciętna rodzina z ubezpieczeniem zapewnianym przez pracodawcę musi każdego roku dopłacić 4,7 tys. dolarów z własnej kieszeni.” – napisał Sanders.

„Jeżeli jakiekolwiek z rozwiązań przyjętych w trakcie tej pandemii powinno pozostać, nawet gdy sama pandemia ustąpi, to powinien to być system Medicare for All – napisał na Twitterze Robert Reich, były sekretarz pracy.

Niestety, opór materii w amerykańskiej klasie politycznej przeciwko wprowadzeniu powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych obejmującego wszystkich Amerykanów, bez względu czy są zatrudnieni czy też nie, jaką pracę wykonują i jakie osiągają dochody, nadal jest bardzo duży. Na antenie prawicowej telewizji Fox News Medicare for All wielokrotnie porównywano do komunizmu, co ustach dziennikarzy tej stacji i ich gości miało być obelgą, pomimo że rozwiązanie to wzorowane jest na innych państwach kapitalistycznych.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.