W tym roku w Kanadzie tylko 17 przypadków grypy

Opublikowano: 06.12.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1456

Według rządowych danych mamy w tym roku rekordowo mało potwierdzonych przypadków grypy. Dr Stephen Malthouse, lekarz rodzinny z Kolumbii Brytyjskiej z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym, sugeruje, że być może COVID-19 wygra z grypą. „Zwycięży wirus bardziej złośliwy i zakaźny”. Malthouse dodaje, że takie zjawiska były już obserwowane, a życie pokaże, jak będzie tym razem. W październiku Malthouse ostro krytykował politykę lockdownu, a także stwierdził, że mało prawdopodobne jest, by tak znaczący spadek liczby zachorowań na grypę był zasługą szczepionki – skutecznej najwyżej w 60 proc.

Lekarz wspominał też o amerykańskich badaniach, z których wynika, że u osób szczepionych przeciwko grypie rośnie ryzyko rozwoju innych chorób układu oddechowego. Wspomniane badania prowadzone w amerykańskim wojsku wykazały, że prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem (uzyskania pozytywnego wyniku testu) w przypadku osób, które szczepiły się na grypę, rośnie o 36 proc. W raporcie z trzyletnich badań opublikowanym w 2018 roku przez Centers for Disease Control (CDC) czytamy, że u dzieci, które były szczepione na grypę, rośnie ryzyko wystąpienia ostrej choroby układu oddechowego, niezwiązanej z grypą. Obliczono, że w okresie dwóch tygodni o d przyjęcia szczepionki, ryzyko jest o 65 proc. wyższe.

Do tej pory grypę potwierdzono zaledwie u 17 przypadków grypy w Kanadzie. Do sieci FluWatch w okresie od 15 do 21 listopada zgłosiło się 12 285 osób, ale w tym samym czasie w laboratoriach potwierdzono cztery przypadki, podaje rząd federalny. FluWatch jest prowadzone z ramienia Ottawy przez federalne agencje zdrowia publicznego. Na stronie internetowej w komentarzu do wyników czytamy, że wpływ może mieć pandemia i związane z nią zmiany zachowań w odniesieniu do opieki medycznej, stosowanie środków ochronnych oraz praktyki związane z testowaniem pod kątem grypy. Dla porównania w analogicznym tygodniu roku 2019 liczba potwierdzonych przypadków grypy wynosiła 298.

Na półkuli południowej, która wyprzedza nas o pół roku pod względem sezonu grypowego, widać zdecydowany spadek liczby przypadków. Prof. James Stewart z University of Liverpool snuje teorie, że jeśli układ odpornościowy właśnie rozprawił się z pierwszą infekcją, to gdy pojawi się druga, zwalczy ją w ten sam sposób.

Malthouse sceptycznie wypowiada się też na temat maseczek. Mówi, że z tego co mu wiadomo, nie potwierdzono, jakoby noszenie maseczki zmniejszało zapadalność na grypę i podobne choroby. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli takie maseczki, jak nosi większość osób, i to jeszcze nosi nieprawidłowo, i używa ich ponownie.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o