W Turcji uchwalono ustawę cenzorską

Opublikowano: 04.08.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 393

Prezydent Turcji uważa, że internet służy do rozpowszechniania treści niemoralnych. W związku z tym jego partia wprowadziła prawo, które pozwoli mu pod pretekstem ochrony wartości ograniczyć jeszcze bardziej wolność słowa.

Parlament turecki podjął decyzję o zaostrzeniu kontroli nad treściami w sieci. Nowa ustawa nakłada na serwisy takie jak m.in. Facebook oraz Twitter obowiązek wyznaczenia specjalnych przedstawicieli do kontaktów z władzą, zaś dane tureckich użytkowników mediów społecznościowych mają przechowywać na miejscowych serwerach.

Operatorzy sieci muszą również stosować się do postanowień sądów tureckich, usuwając „niebezpieczne” i „niemoralne treści” w ciągu 24 godzin. Ci, którzy nie podporządkują się nowemu prawu muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami – karami finansowymi oraz ograniczeniami w świadczeniu usług.

Ustawa cenzorska została uchwalona na wniosek partii Erdogana, AKP. To islamsko-konserwatywne ugrupowanie oskarża media społecznościowe o szerzenie „niemoralności”, a także o naruszanie dóbr osobistych prezydenta i jego rodziny.

W praktyce zarzut naruszania kodeksu moralnego wykorzystywany jest przez władze do ograniczania krytyki rządu. W 2014 roku zablokowano na Twitterze i Facebooku materiały, które sugerowały zaangażowanie Erdogana i innych członków rządu w proceder korupcyjny. Rządzący obawiają się również, że media społecznościowe będą służyć do mobilizowania przeciwników politycznych.

Odbywające się w Turcji protesty przeciwko zaostrzeniu cenzury nie przyniosły rezultatu. Ustawa ograniczająca wolność słowa w internecie została uchwalona 29 lipca.

Autorstwo: PŚ
Na podstawie: Spiegel.de
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o