W Taszkiencie zamknięto restauracje nie sprzedające alkoholu

Opublikowano: 16.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2396

Po kilku latach złagodzenia kursu wobec przejawów religijności w społeczeństwie władze Uzbekistanu wprowadzają coraz to nowe ograniczenia. W stolicy kraju, Taszkencie, zamknięto co najmniej kilkanaście restauracji, które działały zgodnie z zasadami islamu i nie sprzedawały alkoholu, a wznowienie ich działalności władze uzależniły od wprowadzenia go do menu.

Takie postępowanie władz ma ograniczyć wolność kultu i praktyk religijnych muzułmanów i ma prawdopodobnie związek z obawami o falę radykalizacji religijnej. Zamknięte przez władze restauracje znajdują się w różnych dzielnicach Taszkentu, ale łączy je przestrzeganie zasad zgodnych z wiarą muzułmańską.

Właściciel jednego z zamkniętych lokali gastronomicznych powiedział, że kilka dni po nakazie zamknięcia interesu został wezwany przez funkcjonariuszy służb antyterrorystycznych. Poradzono mu, aby uzyskał licencję na sprzedaż alkoholu i otworzył mały bar w swoim lokalu.

Restauratorom nakazano też usunięcie oznaczeń świadczących, że ich lokal jest halal. Działania władz zbiegły się w czasie z doniesieniami o wzroście liczba zatrzymań i przesłuchań osób wierzących, przymusowym goleniu bród mężczyznom i zakazie noszenia nikabów przez kobiety w miejscach publicznych. Zakazuje się też otwierania nowych meczetów.

Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Admin WM 16.11.2023 11:18

  Problem można banalnie rozwiązać. Wystarczy, że zmienią nazwę z „restauracja” na „bar z kelnerami” lub „jadłodajnia”.

 2. nefalin 16.11.2023 11:34

  Władze cel mają słuszny, ale nie powinni zmuszać do sprzedaży alkoholu, który przecież zagraża ludziom.

 3. Stanlley 16.11.2023 13:00

  Cel słuszny ale mam wątpliwości co do jego realizacji. Różne afiszowanie że coś halal albo koszerna itp , tak samo zasłanianie twarzy – to 100% zgoda. Bo etykietowanie religijne zaprzecza idei świeckiego państwa. Żeby nie było – to nie walka z religią tak jak we Francji gdzie kościoły zamienia się w magazyny, kluby albo wyburza. To jest oddzielenie życia publicznego od prywatnego. Częścią życia prywatnego jest właśnie religia. Zasłanianie twarzy zagraża bezpieczeństwu w sposób oczywisty.

 4. pikpok 16.11.2023 16:36

  A równocześnie będą otwierać lokale gejowskie i wprowadzą nową tradycje zwaną halloween?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.