W Suwałkach powstanie litewska szkoła

Opublikowano: 24.12.2022 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1651

W środę litewski rząd zatwierdził uchwałę protokolarną upoważniającą Ministerstwo Edukacji Narodowej do udzielenia dotacji Fundacji Dom Litewski im. biskupa Antanasa Baranauskasa z siedzibą w Polsce, aby mogła ona nabyć budynek wraz z częścią ziemi potrzebnej dla szkoły oraz wykonać inne zadania.

„Społeczność w Suwałkach rośnie, ale dzieci do tej pory nie miały możliwości nauki w języku litewskim” – powiedziała podczas posiedzenia rządu litewska minister edukacji Jurgita Šiugždinienė. Mówiła o staraniach o umożliwienie suwalskim Litwinom nauki wszystkich przedmiotów w szkole w języku litewskim. To, zdaniem minister, pomogłoby tej społeczności zachować tożsamość etniczną, poznać historię, kulturę i dziedzictwo Litwy. Gabinet powierzył Ministerstwu Edukacji Narodowej koordynację działań na rzecz utworzenia szkoły.

Według planów już w przyszłym roku w Suwałkach powinna powstać szkoła podstawowa dla klas 1-3, a w przyszłości powinna być stale rozbudowywana. Ministerstwo podało, że znaleziono już pomieszczenia odpowiednie dla szkoły, przedszkola i ośrodka kultury, a ich pozyskanie będzie kosztowało blisko 3,24 mln zł, czyli 690 tys. euro. Duża część środków będzie pochodzić z oszczędności ministerstwa po zamknięciu litewskich szkół na Białorusi i w Rosji.

W Suwałkach mieszka obecnie około 1000 Litwinów. W sierpniu 2020 roku w mieście otwarto litewskie przedszkole, do którego uczęszcza obecnie 25 dzieci.

Warto te działania zestawić z podejściem litewskich władz do działalności polskich szkół w tym kraju. „Władze Republiki Litewskiej po 1990 roku ukradły Polakom ziemie. Do dzisiaj w Wilnie nie zwrócili jej prawowitym właścicielom, czyli Polakom. Stan z czasów sowieckich jest utrzymywany. Potem skradziono naszym rodakom na Wileńszczyźnie nazwiska i zabroniono je zapisywać w języku ojczystym, czyli po polsku – w niepodległym państwie, członku UE. A teraz państwo litewskie kradnie naszym polskim dzieciom na Wileńszczyźnie ich przyszłość, czyli możliwość nauki w języku polskim. To skandaliczne zachowanie” – mówił podczas wrześniowego protestu pod ambasadą Litwy w Warszawie dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Autorstwo: Paweł Kubala
Zdjęcie: Polska Zielona Sieć
Na podstawie: lrt.lt
Źródło: MediaNarodowe.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. wloczykij 24.12.2022 11:17

    Standardowe zachowanie wobec Polaków. Nasz kraj to żydowska kolonia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.