w Sudanie odnaleziono 16 piramid

Opublikowano: 21.09.2015 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 575

Naukowcy z British Museum w Londynie odnaleźli 16 piramid nieopodal starożytnego miasta Gematon w Sudanie. Grobowce są pozostałościami po królestwie Kuszytów, którzy począwszy od X wieku p.n.e. przez ponad 1300 lat władali południem doliny Nilu.

Wiek piramid określa się na około 2 tysiące lat, a największa z nich mierzy ponad 10 metrów wysokości. Sześć z dotychczas odnalezionych piramid zbudowano z kamienia, natomiast dziesięć z gliny. Kuszyckie piramidy nie były grobowcami wznoszonymi tylko przez najbogatszych. Na skromniejsze, gliniane piramidy, lub zdobione, prostokątne grobowce zwane mastabami mogła sobie pozwolić większość mieszkańców królestwa.

Prawie wszystkie piramidy zostały doszczętnie splądrowane. Częściowo nienaruszona została tylko jedna, w której odnaleziono bogato zdobiony stół ofiarny wykonany z brązu. Wyryte w nim sceny przedstawiają zmarłego, składającego ofiary Ozyrysowi, panu zaświatów. Stół ofiarny był centralnym punktem grobowca, na nim bliscy zmarłego pozostawiali dary, które miały pomagać mu w wędrówce po królestwie zmarłych. Misterne zdobienia stołu wskazują na przynależność zmarłego do elity królestwa. Pozostałe znaleziska to ponad sto fajansowych koralików oraz ciała trójki dzieci, które zostały pochowane bez żadnych ozdób.

Ziemie Kuszytów do X wieku p.n.e. znajdowały się pod panowaniem egipskim. W skutek upadku Nowego Królestwa Egiptu, Kuszyci założyli niezależne państwo na terenie dzisiejszego północnego Sudanu. Korzystne położenie królestwa w środkowym biegu Nilu zapewniało nadwyżki żywności i pozwalało czerpać zyski ze szlaków handlowych prowadzących z południa na północ. Swoją potęgę państwo Kuszytów czerpało ze ścisłej współpracy z północnym sąsiadem, jednak w I wieku n.e, gdy Egipt utraciwszy resztki niezależności stał się częścią Imperium Rzymskiego, prowadzące wzdłuż Nilu szlaki handlowe straciły na znaczeniu i królestwo zaczęło pogrążać się w kryzysie. Ciągłe wojny z Rzymem i najazdy koczowników ze wschodu i z południa doprowadziły do zapaści finansowej państwa, które targane konfliktami wewnętrznymi upadło w połowie IV wieku n.e.

Odnalezione w Gematon piramidy pozwalają dokładniej określić zamożność społeczeństwa Kuszytów oraz siłę religijnych i kulturowych wpływów jakie Egipt wywierał na ludy żyjące nad Nilem. Na wydobycie spod pustynnych wydm czeka jeszcze część cmentarza oraz samo miasto.

Autorstwo: Tomasz Suchodolski
Na podstawie: LiveScience.com, Ancient-Origins.net
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.