W Stambule i Ankarze protestowali prawnicy

Opublikowano: 13.06.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 617

12 czerwca w Stambule i Ankarze tysiące tureckich prawników wyszło na ulice, protestując przeciw brutalnemu potraktowaniu przez policję kilkudziesięciu koleżanek i kolegów. Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia prawników Ankary Sema Aksov powiedziała, że zostali oni w Stambule zakuci w kajdanki i powaleni na ziemię.

Wiec klaszczących, skandujących, ubranych na czarno prawników to całkiem nowy akcent w antyrządowych protestach, które rozpoczęły się w Stambule na placu Taksim, a 31 maja ogarnęły cały kraj. Ich uczestnicy demonstrują przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera.

Turecka fundacja praw człowieka poinformowała, że prokuratorzy w Stambule rozpoczęli śledztwo w sprawie nadużyć policji, która użyła zbyt radykalnych środków, by rozproszyć demonstrantów. Fundacja podała, że 12 czerwca 620 osób zostało rannych rano podczas akcji policyjnej przeciw demonstrantom. Zatrzymano około 70 osób. Dzień wcześniej związek zawodowy tureckich lekarzy informował, że w zamieszkach zginęły cztery osoby, blisko 5 tysięcy zostało rannych, a kilkadziesiąt jest w stanie ciężkim.

Jak podała PAP, 12 czerwca Recep Tayyip Erdogan, adresat ulicznych kontestacji, spotkał się z 11-osobową delegacją protestujących. Jednak wielu jego przeciwników uznało, że grupa ta nie była reprezentatywna dla całego ruchu.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.