W Sejmie odpalono chanukowe świece

Opublikowano: 14.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 438

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uroczyście zapalił świecie z okazji żydowskiego święta Chanuka, zaś w uroczystości w budynku parlamentu towarzyszyli mu przedstawiciele ortodoksyjnej sekty Chabad-Lubawicz. O podobnym uczczeniu chrześcijańskiego Bożego Narodzenia w izraelskim Knesecie jak zwykle nie ma natomiast mowy, ponieważ już kilka lat temu przewodniczący syjonistycznego parlamentu sprzeciwił się podobnym pomysłom z powodu „przywoływania złych wspomnień” przez świąteczne drzewko.

Jak informuje strona internetowa polskiego parlamentu, Kuchciński uczestniczył w odpalaniu chanukowych świec wraz z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari, byłym ambasadorem Szewachem Weissem, przedstawicielami chasydzkiej organizacji Centrum Żydowskiego Chabad-Lubawicz Polska oraz grupą posłów, senatorów i członków korpusu dyplomatycznego. Marszałek Sejmu miał przy tym stwierdzić, że uroczystość „stała się już zwyczajem”, który „świadczy o historycznych bliskich więzach łączących społeczność polską i żydowską zamieszkującą Rzeczpospolitą”.

Uczestniczący w wydarzeniu ortodoksyjny rabin Szalom Ber Stambler miał z kolei wyrazić wdzięczność za organizację obchodów żydowskiej Chanuki w Sejmie, ponieważ odpalone z tej okazji światło jest „uniwersalnym symbolem dobra, mądrości i tolerancji”, a także ma związek z jednością polsko-żydowską. Weiss uzupełnił słowa szefa ortodoksyjnej żydowskiej sekty poprzez stwierdzenie, iż Żydzi chcą „żyć z waszym narodem tak blisko, jak za dawnych czasów”.

Tym samym jeden z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości legitymizuje działalność na terenie Polski ortodoksyjnej chasydzkiej sekty Chabad-Lubawicz, której założyciele nie ukrywali, iż traktują swoją nację za szczególnie ważną oraz promowali żydowski mistycyzm, stąd też w Izraelu są często krytykowani za swój sekciarski charakter.

Warto również przypomnieć, że w samym Izraelu chrześcijańskie święta nie są szczególnie obchodzone przez państwo, o czym przed czterema laty przekonali się chrześcijańscy parlamentarzyści zasiadający w Knesecie. Ówczesny przewodniczący izraelskiego parlamentu sprzeciwił się bowiem instalacji w budynku Knesetu bożonarodzeniowej choinki, która jego zdaniem „przywołuje na myśl najgorsze wspomnienia”…

Na podstawie: Sejm.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Maximov 14.12.2017 10:54

  A podobno Polska jest państwem świeckim…

 2. gajowy 14.12.2017 11:06

  Sekciarze wszytkich krajów (oraz religii) łączcie się!

 3. RobG56 15.12.2017 09:15

  Cały czas we łbach PiS, PO świeci się też świeczka poświęcona Banderze i UPA.

 4. Murphy 15.12.2017 15:16

  @Maximov: Polska jak widać jest krajem ŚWIECZKIm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.