W Rosji powstaje prezydencka super-służba?

Opublikowano: 24.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 319

Rosyjska Duma Państwowa, przyjęła 22 czerwca pakiet ustaw o utworzeniu tzw. Rosgwardii. Będzie to zbrojna jednostka podlegająca prezydentowi. Utworzona została z oddziałów wojsk wewnętrznych w strukturze, MSW.

Z treści ustaw wynika, iż do zadań gwardii należeć będzie współpraca z policją w zakresie ochrony porządku publicznego, udział w walce z terroryzmem i ekstremizmem, ochrona ważnych obiektów i wspieranie jednostek Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przy ochronie granic.

Wątpliwości budzą uprawnienia Rosgwardii. Jej funkcjonariusze uzyskali prawo do użycia broni w tłumie np. celem zapobieżenia aktowi terrorystycznemu, uwolnienia zakładników, odparcia ataku na ważne obiekty państwowe itp. Zwracano na to uwagę również podczas długiego czytania projektów ustaw, jeszcze w kwietniu. Wówczas powstał spór o prawną odpowiedzialność, między innymi w wypadku ewentualnego przekraczania kompetencji lub innych nadużyć że strony funkcjonariuszy. Do proponowanej legislacji wprowadzono wówczas zapis o nadzorze prokuratury nad Rosgwardią w materii egzekwowania przez tę formację prawa i przestrzegania konstytucji. Nieścisłości dotyczące celów i zadań Rosgwardii również wymagają dalszej pracy i budzą wątpliwości nawet wśród deputowanych sprzyjających Władimirowi Putinowi.

Instytucjonalnie biorąc Rosgwardia podlegała będzie bezpośrednio prezydentowi Federacji Rosyjskiej. Ustawy przedłożył parlamentowi prezydent Władimir Putin, który w kwietniu wydał dekret o przekształceniu w Gwardię Narodową wojsk wewnętrznych MSW Rosji.

Obserwatorzy rosyjskiej sceny politycznej zwracają uwagę, że budowa nowej struktury siłowej i oddanie jej we władanie prezydentowi oznacza brak zaufania Putina do dotychczas istniejącego kształtu resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne Rosji. Daje mu też do ręki instrument, zabezpieczający sprawną reakcję w razie prób naruszenia porządku w kraju, niezależnie od tego, kto chciałby tego dokonać: siły wewnętrzne czy zewnętrzne.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.