„W pustyni i w puszczy” zniknie z listy lektur?

Opublikowano: 04.03.2021 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1465

„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza zniknie z listy lektur? Z taką propozycją wyszedł poseł Maciej Gdula. Książka jest rasistowska i pełna stereotypów, nie przystaje do dzisiejszego świata i jest wręcz szkodliwa, argumentuje poseł.

Poseł Lewicy Maciej Gdula poruszył temat jednej ze szkolnych lektur dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Chodzi o „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Zdaniem posła, książka ze względu na rasistowskie treści powinna zniknąć z listy lektur, lub być omawiana krytycznie w starszych klasach.

Gdula wrócił do lektury Sienkiewicza razem ze swoją córką i odkrył na nowo książkę o dzielnych polskich dzieciach na czarnym lądzie. Na „Twitterze” opublikował cytaty, które jego zdaniem są szkodliwe, i bez krytycznego czytania i omawiania z nauczycielem przyniosą jedynie szkody dla społeczeństwa.

„Powoli, powoli rozjaśniało się w czarnych głowach, a to czego nie mogły pojąć głowy chwytały gorące serca. Po pewnym czasie można było przystąpić do chrztu (…) Mea czuła się wszelako nieco zawiedziona, albowiem w naiwności ducha rozumiała, że po chrzcie wybieleje natychmiast na niej skóra i wielkie było jej zdziwienie, gdy spostrzegła, że pozostała czarna jak i przedtem. Nel pocieszyła ją jednak zupełnie zapewnieniem, że ma teraz duszę białą”.

Internauci zareagowali oburzeniem, argumentując, że jest to ważny opis tamtych czasów, że Lewica nie ma lepszych zmartwień i zajmuje się rzeczami mało istotnymi.

W odpowiedzi na te zarzuty poseł Gdula przypomniał niedawną akcję zainicjowaną przez polską młodzież pochodzącą z krajów afrykańskich „Don’t call me murzyn”. Młodzież opowiadała o doświadczeniach rasizmu i dyskryminacji w dzisiejszej Polsce. Akcja odbiła się szerokim echem i miała ważny walor edukacyjny, ponieważ zdarza się, że osoby używają określeń rasistowskich bezwiednie. Gdula uważa, że sformułowania używane wtedy przez Sienkiewicza dziś są tak samo obraźliwe i krzywdzące i nie może być na nie miejsca w polskich szkołach.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 5 , średnia ocena wartości wpisu: 1,80 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. j3w 05.03.2021 10:29

    Lewica może zinterpretować to jako odniesienie do zabobonów na poziomie wiary katolickiej w formie zawoalowanej metafory, wtedy dzieło Henryka Sienkiewicza będzie pozycją obowiązkową wg nich? ; ]

    Powyższe znajduje się pytanie retoryczne odnoszące się i podzielające fragment opiniotwórczy artykułu: “(…) Lewica nie ma lepszych zmartwień i zajmuje się rzeczami mało istotnymi.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.