W przypadku braku salowych szpital powinien być ewakuowany

Opublikowano: 24.09.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 825

Bez salowych szpital nie może funkcjonować. Gdy ich zabraknie, szpital zgodnie z prawem powinien zostać ewakuowany, co oznacza, że są personelem o strategicznym znaczeniu dla każdej placówki medycznej. Salowe są pomijane w każdej kolejnej rozmowie o poprawie warunków pracy w służbie zdrowia i mówią: dość. Pracownice jaworznickiego szpitala będą protestować.

Na najbliższą sobotę 25 września stowarzyszenie salowych ze szpitala w Jaworznie oraz Związek Syndykalistów Polskich organizują protest, podczas którego będą się ubiegać o lepsze warunki pracy, godne stawki i szacunek dla zawodu. Salowe skarżą się na niskie zarobki i niestabilne warunki zatrudnienia. Pracują na umowach od firm zewnętrznych, które często okazują się „firmami krzak”. Pracodawcy nie wywiązują się z obowiązków i są nieuchwytni, gdy przychodzi do płacenia pensji i nadgodzin. Salowe domagają się stabilnego zatrudnienia bezpośrednio przez szpitale.

– Jestem już na emeryturze, ostatnie 9 miesięcy przepracowałam na umowę zlecenie. Zdrowie już nie to, ja jestem po zawale, a to bardzo ciężka praca. Wychodziły nadgodziny, które były płatne jak zwykła stawka godzinowa. Soboty, święta. Pracowałam na SOR, gdzie 9 salowych nie otrzymało dodatku covidowego. Chociaż wszystkim nam to się należy. Przepracowałam 15 lat w szpitalu, z czego rok w covidzie. Firma zewnętrzna, która nas zatrudniała nie wypłaciła nam dodatku – opowiedziała Portalowi Strajk jedna z salowych z jaworznickiego szpitala. – Mimo oficjalnych pism część salowych nadal nie otrzymała covidowego. A to my byłyśmy w „strefach skażonych” jak pierwsze. Myśmy robiły mycie, sprzątanie, dezynfekcje, dopiero po nas wchodził personel medyczny. Byłyśmy na pierwszej linii frontu przez całą pandemii – podkreśla.

W organizacji protestu pomagają salowym członkowie Związku Syndykalistów Polskich. Absurdalne warunki zatrudnienia i unikanie wypłacania należnych świadczeń to jedne z głównych powodów zapowiadanego na sobotę protestu w Jaworznie.

– Okazało się, że salowe co miesiąc podpisują trzy umowy-zlecenia z trzema różnymi firmami, które są facto są firmami-krzakami działającymi pod firmą IMPEL. W umowach nie ma podanej stawki godzinowej, jest za to klauzula o nie udzielaniu informacji o umowie osobom trzecim. Części salowych nie wypłacono dodatku covidowego, czyli jednorazowego wsparcia w wysokości 5000 zł. Od wielu miesięcy były tylko informowane że w końcu pieniądze dostaną. Ale jak ich nie było, tak nie ma. Salowe chcą umów o pracę, bo w przypadku wykonywanej przez nich pracy zachodzi stosunek pracy i takie umowy po prostu im się należą – mówi Paweł Marchlik ze Związku Syndykalistów Polskich rozmowie z naszym portalem.

Główne postulaty protestu salowych:

– umowy o pracę dla wszystkich, przy bezpośrednim zatrudnieniu przez szpital,

– koniec z fikcyjnymi zleceniami przez różne firmy „krzaki”,

– wypłata należnych wypłat za wszystkie zmiany nocne i nadgodziny,

– wypłata dodatku covidowego,

– wypłata dodatku dla pracownic z grupą niepełnosprawności (takiego, jaki dostaje pozostała część pracownic), przyznanie prawa do rehabilitacji,

– zaprzestanie obniżania wymiaru urlopu bez zgody pracownika,

– podpisanie prawidłowych umów o pracę i prowadzenie prawidłowej ewidencji czasu pracy, przez realnego pracodawcę.

Protest salowych rozpocznie się pod Urzędem Miejskim w Jaworznie, 25 września o godz. 13:00. Zaplanowany został przemarsz z UM pod SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Kaczyński ,zabrać politykom nierobom. Oddać należne , i dodać pracującym salowym!