W powietrzu wykryto mikroplastik

Opublikowano: 01.10.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 677

Mikroplastik występuje w krakowskim powietrzu w formie włókien i bryłek. Póki co naukowcy nie zdołali jeszcze określić skali zanieczyszczenia; wiadomo jednak, że sytuacja jest groźna.

Naukowcy badający stan zdatności powietrza w stolicy małopolskie stwierdzili, że liczba mikroskopijnej wielkości plastiku w tzw. opadzie pyłu, tj. wśród innych bardzo licznych zanieczyszczeń powietrza w Krakowie była zaskakująco duża. Donosi o tym dziś portal Onet.

Brak jeszcze precyzyjnych danych dotyczących dokładnych ilości, ale wiadomo, że sprawa jest poważna. Uczeni wykryli w tamtejszym powietrzu włókna o różnej długości – od 0,5 mm do 9 mm. Większość z nich jest bezbarwna, jedynie niektóre z nich są niebieskie, czerwone, czarne i brązowe. To jednak nie wszystko, w krakowskim powietrzu występuje również plastik niewłóknisty – w formie bryłek.

„Obecnie plastikowe wyroby wytwarzane są z tysięcy rodzajów polimerów syntetycznych. Na razie nie wykonaliśmy szczegółowej analizy ich składu – testy wykazały jednak, że stwierdzone przez nas fragmenty w większości są tworzywami sztucznymi, a więc małymi fragmentami przedmiotów wykonanych przez człowieka” – mówi w rozmowie z dziennikarzami Onetu inż. Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka badań.

Naukowcy opracowali próbki powietrza zebrane ponad gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach umieścili szklane naczynia, w których osiadały zanieczyszczenia powietrza, m.in. drobiny plastiku, unoszącego się wysoko nad budynkami.

„Według mojej wiedzy są to pierwsze tego typu analizy wykonane na terenie naszego kraju” – powiedziała „Onetowi” inż. Jarosz.

Globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych wynosi setki milionów ton rocznie i wciąż rośnie. Według niektórych danych wyprodukowano już łącznie osiem miliardów ton tworzyw sztucznych. Raporty naukowców z całego świata potwierdzają powszechną obecność niewielkich fragmentów plastiku w oceanach. W ostatnich latach przeprowadzono również pojedyncze analizy powietrza pod kątem obecności mikroplastiku, m.in. w Paryżu.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. polach 01.10.2019 13:37

    Plastikowe społeczeństwo zbliża się do końca…

  2. Szwęda 01.10.2019 15:48

    Mikroplastik jest już niemal w całej biosferze zajmowanej przez człowieczka. To jest tylko jeden z bardzo wielu czynników, które powodują masowe wymieranie gatunku homo sapiens. Odpowiednia propaganda rządów i koncernów, utrzymuje społeczeństwa w niewiedzy na temat postępującej zagłady człowieczka. Populacja ziemska ma być docelowo drastycznie zredukowana – zostanie elita i armia odurzonych niewolników podtrzymywanych chemią i używkami a także odpowiednio uprana psychicznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.