W powietrzu wykryto mikroplastik

Opublikowano: 01.10.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 67

Mikroplastik występuje w krakowskim powietrzu w formie włókien i bryłek. Póki co naukowcy nie zdołali jeszcze określić skali zanieczyszczenia; wiadomo jednak, że sytuacja jest groźna.

Naukowcy badający stan zdatności powietrza w stolicy małopolskie stwierdzili, że liczba mikroskopijnej wielkości plastiku w tzw. opadzie pyłu, tj. wśród innych bardzo licznych zanieczyszczeń powietrza w Krakowie była zaskakująco duża. Donosi o tym dziś portal Onet.

Brak jeszcze precyzyjnych danych dotyczących dokładnych ilości, ale wiadomo, że sprawa jest poważna. Uczeni wykryli w tamtejszym powietrzu włókna o różnej długości – od 0,5 mm do 9 mm. Większość z nich jest bezbarwna, jedynie niektóre z nich są niebieskie, czerwone, czarne i brązowe. To jednak nie wszystko, w krakowskim powietrzu występuje również plastik niewłóknisty – w formie bryłek.

„Obecnie plastikowe wyroby wytwarzane są z tysięcy rodzajów polimerów syntetycznych. Na razie nie wykonaliśmy szczegółowej analizy ich składu – testy wykazały jednak, że stwierdzone przez nas fragmenty w większości są tworzywami sztucznymi, a więc małymi fragmentami przedmiotów wykonanych przez człowieka” – mówi w rozmowie z dziennikarzami Onetu inż. Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka badań.

Naukowcy opracowali próbki powietrza zebrane ponad gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach umieścili szklane naczynia, w których osiadały zanieczyszczenia powietrza, m.in. drobiny plastiku, unoszącego się wysoko nad budynkami.

„Według mojej wiedzy są to pierwsze tego typu analizy wykonane na terenie naszego kraju” – powiedziała „Onetowi” inż. Jarosz.

Globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym tworzyw sztucznych wynosi setki milionów ton rocznie i wciąż rośnie. Według niektórych danych wyprodukowano już łącznie osiem miliardów ton tworzyw sztucznych. Raporty naukowców z całego świata potwierdzają powszechną obecność niewielkich fragmentów plastiku w oceanach. W ostatnich latach przeprowadzono również pojedyncze analizy powietrza pod kątem obecności mikroplastiku, m.in. w Paryżu.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Plastikowe społeczeństwo zbliża się do końca…

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Mikroplastik jest już niemal w całej biosferze zajmowanej przez człowieczka. To jest tylko jeden z bardzo wielu czynników, które powodują masowe wymieranie gatunku homo sapiens. Odpowiednia propaganda rządów i koncernów, utrzymuje społeczeństwa w niewiedzy na temat postępującej zagłady człowieczka. Populacja ziemska ma być docelowo drastycznie zredukowana – zostanie elita i armia odurzonych niewolników podtrzymywanych chemią i używkami a także odpowiednio uprana psychicznie.