W Polsce ukryto 300 bomb atomowych ZSRR

Opublikowano: 02.11.2021 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3012

Polska będąc w radzieckiej strefie wpływów, stała się miejscem przechowywania ogromnej liczby bomb jądrowych, które miały posłużyć do ataku na Zachód.

Przez blisko dwie dekady w tajnych bazach i bunkrach przechowywana była w naszym kraju broń nuklearna o mocy około 9 megaton. Magazynów z bronią masowego rażenia strzegli żołnierze specnazu. Tylko 12 ludzi w naszym kraju wiedziało o istnieniu tych bunkrów – byli to najwyżsi rangą wojskowi.

Silosy z bronią atomową, miały znajdować się w Szprotawie, Bornym-Sulinowie, Bagiczu, Chojnej, Pstrążach, Brzeźnicy Kolonii, Templewie, Podborsku i Kluczewie. Każda z tych miejscowości do 1991 roku była pod kontrolą ZSRR. Amerykańska CIA sporządziła raporty, z których wynikało, że w Polsce przez jakiś czas mogło znajdować się nawet 300 bomb i głowic nuklearnych. Miały one moc wystarczającą do zniszczenia 530 Hiroszim.

Polska byłaby nie tylko potencjalnym agresorem, ale także terytorium, które dotknęłaby druzgocąca odpowiedź wojsk NATO. Bomby o mocy 16 kiloton, a więc odpowiedniki bomb zrzuconych na Hiroszimę, miały spaść na takie miasta jak Gubin, Olsztyn i Mińsk Mazowiecki. Głowice o mocy 300 kiloton miały z kolei zniszczyć między innymi Warszawę, Wrocław, Nową Hutę i Medykę.

Szacowano, że tylko w pierwszych dniach atomowej wymiany ciosów miało zginąć 2-3 miliony Polaków. Nie do końca wiadomo kiedy i jak wycofano tę broń z naszego kraju. Rosjanie nikogo z polskich władz nie powiadomili o tym fakcie. Być może ładunki zostały wycofane z Polski w trakcie obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku. Inni twierdzą, że nieco wcześniej, a jeszcze inni, że w pierwszej połowie 1991 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że przez 20 lat byliśmy na liście „atomowych mocarstw” i stanowiliśmy pierwszorzędny cel ataku USA i NATO. Wtedy reprezentowaliśmy Układ Warszawski. Dziś też jesteśmy celem, ale dla Rosji i stanowimy element NATO.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. GregPel 02.11.2021 17:16

    Czyli jak to mówią. Jak się nie obrucisz, dypa zawsze z tyłu.

  2. xc1256 03.11.2021 18:36

    No jeszcze były silosy obok Dobrego Miasta konkretnie w Cerkiewniku. Sztuk 3. W 1988-89 je opróżniono. Wiem bo sam widziałem jak to wywozili.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.