Liczba wyświetleń: 2772
Polscy archeolodzy z pomocą georadaru odkryli w województwie kujawsko-pomorskim pod zaoranymi polami pozostałości miasta Nieszawa, które istniało przez zaledwie kilkadziesiąt lat w XV wieku.
O odkryciu informuje Science in Poland. Uczeni zastosowali technologię skanowania gruntu, która nie wymaga przeprowadzania prac wykopaliskowych. W rezultacie pod zaoranymi polami odkryte zostały pozostałości miasta Nieszawa. Obiekt mieści się w rejonie Podgórze.
Uczeni znaleźli między innymi plac rynkowy. Dotąd uważano, że stragany na nim były tymczasowe i nieliczne. Odkrycie pokazało jednak, że na placu mieściły się stabilne kramy, a także ratusz.
„Przez ostatnie lata zastanawiało nas, czy to miasto było zabudowane na dużą skalę” — mówi kierownik projektu badawczego Piotr Wronecki. „Georadar dał nam trójwymiarowe wyobrażenie o tym, co skrywa teraz ziemia” — powiedział.
Nieszawa była polskim miastem handlowym zamieszkiwanym przez kilka tysięcy osób. Miasto miało wyraźny plan ulic, oddzielną strefę handlową i produkcyjną, a także system obronny złożony z wału ziemnego i wypełnionego wodą rowu.
Nieszawa była konkurentem krzyżackiego Torunia położonego na przeciwległym brzegu Wisły. Unikatowość tego miasta polega na tym, że istniało przez zaledwie 40 lat. Ze względów politycznych miasto zostało potem przeniesione o kilkadziesiąt kilometrów.
Nota bene, we współczesnym mieście Nieszawa mieszka trochę ponad dwa tysiące osób.
Źródło: pl.SputnikNews.com