W pobliżu Wawelu odkryto dawny cmentarz

Opublikowano: 13.05.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 394

Przy ul. Stradomskiej w Krakowie została wykupiona działka pod budowę hotelu i apartamentowca. Choć w miejscu tym odkryto pozostałości po starym cmentarzu i kilku budowlach, to prace będą kontynuowane – odpowiednie pozwolenie wydał wojewódzki konserwator zabytków.

Cała historia zaczyna się w 2013 r., kiedy firma Angel Poland odkupiła od miasta działkę na Stradomiu (administracyjnie część dzielnicy Stare Miasto). W lokalizacji tej znajduje się zrujnowana kamienica, która ma zostać przystosowana do pełnienia funkcji hotelu, tuż obok ma powstać z kolei apartamentowiec wyposażony w podziemny parking na 150 pojazdów. O sprawie przypomniało internetowe wydanie Dziennika Polskiego

Kontrowersje wywołuje właśnie wykorzystanie przestrzeni przygotowywanej pod powstanie apartamentów. W miejscu tym ziemia odkryła bowiem dawny cmentarz, a na nim kości, jak się dziś szacuje, ok. 1000 osób. Ponadto znaleziono pozostałości po różnych budowlach – klasztorze, drewnianych umocnieniach, przejściu podziemnym i kościele. Warto bowiem zaznaczyć, że tutejsza kamienica jest w części zaadaptowana z zabudowań dawnego kościoła św. Jadwigi („remontu” dokonała niegdyś administracja austriacka).

Choć na działce pracują obecnie archeolodzy, to budowa ma być kontynuowana. Odpowiednią zgodę wydał wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski, który zapewnia, że obserwuje postępy w pracach i przebiegają one prawidłowo.

Firma Angel Poland nie przewiduje opóźnień w realizacji, jako że działania archeologów zostały zamieszczone w harmonogramie inwestycji. Jak zapewniono, odnalezione na miejscu działki szczątki zostaną przeniesione i ponownie pochowane, z godnością i zasadami obrządku chrześcijańskiego.

Kościół św. Jadwigi znajdował się na Stradomiu między XIV a XVIII wiekiem, następnie został przebudowany i stał się częścią dużej kamienicy, która obecnie mieści się przy ulicy Stradomskiej 12-14. Kościół wzniesiono dla zakonu bożogrobowców.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: GazetaKrakowska.pl, DziennikPolski24.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.