W Paryżu szykują się nowe protesty

Opublikowano: 05.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1918

Przedstawiciele „żółtych kamizelek” opublikowali na “Facebooku” otwarty list do prezydenta Francji Emmanuela Macrona w odpowiedzi na jego doroczne orędzie. Protestujący zażądali w nim zorganizowania rozmów w Pałacu Elizejskim i wezwali do przeprowadzenia kolejnej akcji protestów w sobotę.

List został opublikowany w sieci społecznościowej przez grupę „La France en colère” („Francja ogarnięta gniewem” — red.). Do listu dołączono komentarz, że zostanie odczytany w sobotę w paryskim ratuszu o godzinie czternastej, w czasie kolejnego zebrania „żółtych kamizelek”.

„Gniew przerodzi się w nienawiść, jeśli Pan — Pan i Pańscy towarzysze — nie zaprzestaniecie z poziomu waszego piedestału patrzeć na ludzi jak na hałastrę, uważać, że oni nic sobą nie reprezentują” — czytamy w liście. Jego autorzy reagują tym na słowa Macrona o tym, że gniew „choćby nawet zbyteczny” oznacza, że władze „się nie cofnęły”.

Autorzy listu oświadczyli, że mogą zacząć rozmowy w sprawie przywrócenia nadrzędnej roli narodowi Francji” tylko wówczas, jeśli prezydent wyznaczy do tych rozmów szanowaną osobę, „wobec której nie toczy się żadne śledztwo”, i która nie jest częścią skorumpowanego systemu.

Przedstawiciele protestujących podkreślili, że uważają zapowiedziane przez Macrona „narodowe konsultacje” za „podstęp polityczny”, mający na celu uchylenie się od omówienia jednego z głównych żądań protestujących, a mianowicie wprowadzenia procedury referendum z inicjatywy obywateli, dzięki której naród uzyska możliwość uchylania niesprawiedliwych ustaw.

„Panie Prezydencie, proszę posłuchać narodu Francji, i możliwe, że potem wspólnymi siłami zbudujemy przyszłość Francji. Proszę sobie przypomnieć „pomarańczową rewolucję” na Ukrainie. Proszę się nie stawiać ponad prawo albo wolę narodu Francji” — dodały „kamizelki”.

Akcje protestu „żółtych kamizelek” zaczęły się w połowie listopada od żądania, by nie zwiększać podatku na paliwo i ceny benzyny. Niezadowoleni z sytuacji społecznej francuskich władz uczestnicy ruchu nie przestają wychodzić na ulice w całym kraju, wbrew ogłoszonym przez kierownictwo Francji środkom mającym za zadanie uspokojenie sytuacji. Do protestów dołączali także studenci i licealiści.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o