W ostatnich miesiącach coraz więcej Polaków sięga po jabłka

Opublikowano: 02.12.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1263

W październiku po jabłka sięgnęło niemal 90 proc. Polaków, o 10 pp. więcej niż we wrześniu – wynika z badania Kantar Polska. Mimo to statystyki spożycia są z roku na rok coraz gorsze, chociaż jabłka należą do najbardziej dostępnych i najzdrowszych owoców. „Wspierają serce i pomagają walczyć z komórkami nowotworowymi” – podkreślają eksperci promującego zdrowe praktyki żywieniowe europejskiego programu Good Move.

Jabłko należy do najpopularniejszych owoców w Polsce. Według badań Kantar z 2023 roku ponad połowa badanych (55 proc.) przyznała, że w ich gospodarstwach domowych jabłka są kupowane przynajmniej raz w tygodniu. Najczęściej jednorazowo kupuje się około 1 kg tych owoców (48 proc.). Średnie roczne spożycie to ok. 11 kg rocznie na mieszkańca. Jednak – jak wskazują dane GUS – jeszcze w 2014 roku było to ponad 14 kg. Program Good Move chce tę tendencję spadkową odwrócić.

„Jabłko jest traktowane jako owoc narodowy. Jabłka są dostępne przez cały rok. Jest tak wiele ich odmian, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie” – mówi agencji Newseria Karolina Kamińska z europejskiego programu Good Move. „Nasz kraj jest w tej chwili największym producentem jabłek w całej Unii Europejskiej, a czwartym na świecie. Popyt na polskie owoce jest duży i zdobywają one coraz to nowsze rynki”.

W sezonie 2023/2024, jak wynika z danych GUS, eksport jabłek utrzymywał się na poziomie około 792 tys. t (dane za okres wrzesień 2023 – sierpień 2024 roku). Nasze jabłka dobrze sprzedają się nie tylko w Europie. Dane opublikowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa pokazują, że w październiku 2024 roku Polska wyeksportowała niemal 20,3 tys. t jabłek do 29 krajów spoza UE.

Średnie plony jabłek w Polsce wykazują tendencję wzrostową. Od 2013 roku corocznie przekraczają 3 mln t (wyjątkiem były nieurodzajne lata 2017 i 2019), a w latach 2021–2022 zbiory jabłek były rekordowe i wynosiły ponad 4 mln t. W ubiegłym roku były na poziomie ok. 3,8 mln t, a w tym, ze względu na wczesnowiosenne przymrozki, Związek Sadowników RP szacuje je na 3,2 mln t.

„Zwracamy uwagę na to, po które jabłka sięgamy. Kampanie, jak choćby Good Move, promują polskie owoce i warzywa. Jest duży trend w naszym kraju, aby wybierać rodzime produkty, najlepiej sezonowe” – ocenia ekspertka.

Sezon na jabłka nie kończy się wraz z jesienią. Odmiany takie jak golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion czy ligol są dostępne w sklepach przez cały rok dzięki przestrzeganiu rygorystycznych zasad przechowania związanych m.in. z temperaturą i składem powietrza.

Jak wynika z badań Kantar przytaczanych w opracowaniu Unii Owocowej „Strategia. Jabłkowa perspektywa 2030”, dla Polaków najważniejsze przy zakupie jabłek jest ich wygląd/zapach (46 proc.), cena/promocja (41 proc.) oraz konkretna odmiana (29 proc.). Co piąty badany przyznaje, że kieruje się polskim pochodzeniem jabłek. Polacy najczęściej zgadzali się ze stwierdzeniami, że jabłko kojarzy im się ze zdrową przekąską (82 proc.).

„Jabłka są bardzo zdrowe i mają niski indeks glikemiczny. 100 g tego owocu to zaledwie 52 kalorie i aż 2,4 g błonnika pokarmowego. Ponadto jabłko jest źródłem związków fenolowych, mających ogromne znaczenie w walce z drobnoustrojami czy komórkami nowotworowymi. Duża ilość potasu z kolei wspiera pracę układu krążenia, w tym mięśnia sercowego. Zaś zawarta w tym owocu pektyna obniża zapotrzebowanie organizmu na insulinę. W końcu nie bez przyczyny powstało przysłowie: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka” – tłumaczy Karolina Kamińska.

Spożywanie dwóch jabłek dziennie (lub ok. 75 g suszonych jabłek bez cukru) może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Skórka i miąższ jabłka są źródłem związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Spożywanie tych owoców chroni przed rozwojem raka piersi i płuc, a dzięki dużej zawartości błonnika – również przed nowotworem jelita grubego.

Europejski program Good Move, skierowany do osób w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat, promuje właściwe praktyki żywieniowe zgodnie z Białą Księgą Komisji Europejskiej, strategią dotyczącą żywienia, nadwagi i otyłości w kontekście problemów zdrowotnych. Ważnym elementem kampanii jest polskie jabłko.

„Program ma być inspiracją dla młodych osób do zmiany nawyków krok po kroku. Stąd nasz udział w różnych wydarzeniach sportowych w ostatnich miesiącach. To właśnie podczas nich rozdawaliśmy jabłka nie tylko uczestnikom zawodów, ale i kibicom. Wśród naszych głównych przekazów jest promowanie polskich owoców i warzyw” – mówi ekspertka programu.

Zdjęcie: rnanka-photo (DepositPhotos.com)
Źródło: Newseria.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. kufel10 02.12.2024 12:14

    Tylko szkoda, że zbiedronczone i nafaszerowane telewizorem społeczeństwo kupuje je w zagranicznych sklepach !!

  2. Szaman 03.12.2024 07:41

    pytanie na ile ten spadek wynika z tego że ludzie jedzą mniej jabłek a na ile z tego że załatwiają je sobie z innych miejsc niż biedra?

    Ja np od lipca jadę na własnych jabłkach z kilku drzewek jakie mam na placu i codziennie zjadam kilka.

    Szacując kiedy będe musiał sięgnąć po sklepówki to raczej dopiero w lutym, marcu.

    Tyle że wtedy też nie pójdę do biedry tylko będę szukał jakiegoś rolnika. Pytanie więc na ile te wszystkie rzeczy są oszacowane? podejrzewam że nie są i w tym rzecz..

  3. j3w 03.12.2024 09:12

    @Szaman, a za dekadę totalniacy z Brukseli będą krzyczeć:

    Nie może być tak, że jabłka są poza obiegiem, takimi jabłkami ludzie się trują i należy to uregulować, dlatego wprowadzamy ścisłą ewidencję krzaków i drzewek owocowych z symboliczną opłatą 10ojro od sztuki i karami za wycinkę.

  4. adm. Maurycy Hawranek 03.12.2024 13:22

    Ten wzrost statystyczny to chyba moja wina, bo w październiku zacząłem jeść jabłka, a we wrześniu ani jednego (bo wolałem inne owoce). W listopadzie trochę im statystyki spadnie, bo kupiłem dla odmiany mandarynki i pomarańcze, ale od grudnia znów wzrośnie, bo jabłka jednak lepiej mi smakują.

  5. kufel10 03.12.2024 21:06

    SZaman – co Ty masz za jabłka, mnie wytrzymywały w piwnicy max do końca grudnia ale już połowa gniła. A w tym roku nie było tego problemu, bo nie było ani jabłek, ani wiśni, ani brzoskwiń, w zasadzie jest tylko dziki bez. Biore od lokalnego sadownika ale „Skórka… jabłka są źródłem związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.” – skórka to akurat nadaje się do wyrzucenia chyba, że ktoś lubi zlizywać konserwanty czy jakies inne g**no którego boją sie robaki.

    Dodam, że kiedy żona kupiła jabłka w ulubionym dyskoncie polaków, to po zjedzeniu zbiera mi się na wymioty, ewidentnie „coś” niedobrego jest w środku i mój organizm mnie o tym informuje. Polne jabłka zjadam do oporu, tylko wycieram, bez mycia, i nic mi nie jest.

  6. Szaman 04.12.2024 09:56

    @kufel to jest kwestia tego jakie masz drzewa i jak przechowujesz.. Nie wiem jakie to dokładnie odmiany ale np papierówki zbieram z początkiem lata potem mam jakieś czerwone XD a potem takie zimowe XD no i te późne zbieram dopiero w październiku. Składuje je wg zasad żeby było przewiewnie ale ciemno i chłodno ale nie mroźnie i tak się trzymają 😀 No i trzeba przebierać co jakiś czas bo czasem się zdarza że któreś sie psuje a od niego inne.

    Takie duże stare jabłonie rodza co drugi rok także trzeba to jakoś też z głową sadzić zeby zawsze mieć 😀

  7. Szurnięty Mędrzec 04.12.2024 20:35

    @kufel10 w jakich waść warunkach przechowujesz jabłka ja się pytam, polecę ten filmik pokazujący w jakich warunkach facet przechowuje żywność (w tym jabłka):

    https://www.youtube.com/watch?v=YeBS7crBHZI

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.