W ONZ skrytykowano politykę Facebooka ws. terroryzmu

Opublikowano: 04.09.2018 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 524

Strona społecznościowa “Facebook” nazbyt szeroko interpretuje pojęcie „terroryzmu”, co może doprowadzić do prześladowania opozycji ze strony grup rządzących – oświadczyła specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. ochrony praw człowieka i fundamentalnych wolności Fionnuala Ni Aolain.

W oświadczeniu wydanym przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka czytamy, że Ni Aolain skierowała pismo do prezesa firmy Facebook Marka Zuckerberga, w którym wyraziła niepokój związany z nazbyt szeroką interpretacją pojęcia „terroryzm” i brakiem opartego na prawach człowieka podejścia w sferze dostępu do sieci społecznościowej.

Zdaniem Ni Aloin Facebook uznaje za terrorystów wszystkie grupy pozarządowe, które wykorzystują przemoc w celu osiągnięcia swoich celów. “Wykorzystywanie tak pojemnej i niedokładnej definicji w celu uregulowania dostępu i korzystania z Facebooka może doprowadzić do dyskryminacji, nadmiernej cenzury i pozasądowych zakazów dostępu do serwisów sieci społecznościowej… Stosowanie tak szerokiej definicji budzi szczególne obawy w świetle tego, że wiele rządów usiłuje napiętnować jako terrorystyczne rozmaite formaty niezgody i opozycji — zarówno pokojowe, jak i niepokojowe” — uważa ekspert.

Specjalna sprawozdawczyni wyraziła także obawy związane z brakiem jasności co do metod, z jakich korzysta Facebook, żeby określić, czy człowiek należy do tej czy innej grupy. Jej zdaniem brak niezależnego monitoringu działalności sieci społecznościowej także może przysporzyć problemów.

Ni Aolain wezwała Facebooka do zmiany swojej definicji „terroryzmu” i „udziału w działalności terrorystycznej” i doprowadzenia jej do zgodności z interpretacją daną przez specjalnego sprawozdawcę ONZ ds. ochrony praw człowieka i fundamentalnych wolności w warunkach walki z terroryzmem. Według jej słów blokada lub usunięcie może dotyczyć tylko treści, które rzeczywiście niosą zagrożenie terrorystyczne lub propagują różne rodzaje nienawiści, dyskryminacji lub przemocy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.