W Niemczech gaz stał się towarem deficytowym

Opublikowano: 24.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 955

W kontekście ograniczenia dostaw gazu z Rosji niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział drugi etap planu awaryjnego. System wczesnego ostrzegania został ogłoszony pod koniec marca.

Władze niemieckie podjęły decyzję o uruchomieniu tzw. trybu alarmowego, tj. drugiego etapu planu awaryjnego na wypadek zagrożenia w sektorze gazowym. Poinformował o tym w Berlinie w czwartek 23 czerwca br. minister gospodarki Niemiec, wicekanclerz Robert Habeck. Wyjaśnił to ograniczeniem dostaw gazu z Rosji i utrzymującymi się wysokimi cenami gazu. „Jesteśmy w stanie kryzysu gazowego. Od teraz gaz jest towarem deficytowym. Ceny są już dziś wysokie i powinniśmy przygotować się na ich dalszy wzrost” – podkreślił Habek. Jednocześnie nazwał zmniejszenie dostaw rosyjskich „atakiem gospodarczym” na Niemcy.

Drugi etap planu awaryjnego wprowadzany jest w przypadku przerwy w dostawie gazu lub wyjątkowo dużego zapotrzebowania na gaz, co prowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji z dostawami gazu. Na tym etapie zakłada się, że rynek nadal jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tymi problemami, bez podejmowania działań pozarynkowych. Wprowadzenie poziomu alarmowego nie oznacza, że dostawcy gazu będą mieli teraz prawo do przerzucania gwałtownie rosnących cen bezpośrednio na konsumentów. Federalna Agencja Sieciowa (Bundesnetzagentur) nie uruchomi jeszcze odpowiedniego artykułu ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, ponieważ ustawodawca nie stwierdził jeszcze faktu „znacznego zmniejszenia importu gazu”.

Trzeci etap planu awaryjnego, czyli sytuacja awaryjna, jest uruchamiany, gdy dostawy gazu pogorszą się tak bardzo, że sytuacji nie można już naprawić bez interwencji rządu. Następnie Federalna Agencja ds. Sieci w porozumieniu z dostawcami paliw ustala limity dostaw gazu do odbiorców, aby chronić przede wszystkim grupy najbardziej narażone, takie jak gospodarstwa domowe, szpitale, elektrownie gazowe.

Na tle wojny Rosji z Ukrainą Robert Habek uruchomił pod koniec marca pierwszy etap planu awaryjnego, tj. tryb ostrzegawczy.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Glen Dillon (CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

3

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Rgga34 24.06.2022 14:03

    Eko niemiaszki będą otwierać elektrownie węglowe. Przy czym, żeby zachować równowagę u nas będą zamykane.
    Cyrk

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.