W Kijowie „zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie”

Opublikowano: 21.12.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2324

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie zakłóciła tegorocznych obchodów żydowskiego święta Chanuka. W wielu ukraińskich miastach oświetlono z tej okazji synagogi oraz publicznie odpalono chanukowe świece. Dodatkowo portal Jewishnews.com.ua chwali się, że podczas uroczystości w centrum Kijowa „zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie”.

Pierwsza chanukowa świeca na Ukrainie została odpalona w centrum tamtejszej stolicy. Na Placu Niepodległości w Kijowie pojawiło się z tej okazji około stu osób, w tym również ambasadorowie Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Kanady, Węgier i Polski. Ponadto w uroczystości wziął udział mer ukraińskiej stolicy, Witalij Kliczko.

Z informacji podanych przez JewishNews.com.ua, czyli największy portal społeczności żydowskiej u naszego wschodniego sąsiada, w centrum Kijowa „zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie”. Obchody żydowskiego święta Chanuka nie ograniczył się jedynie do stolicy Ukrainy.

W Odessie na Bulwarze Nadmorskim pierwszą świecę zapalił rabin Abraham Wolff. Naczelny rabin Bukowiny, Menachem Mendel Glitzenstein, przewodniczył z kolei obchodom Chanuki w centrum Czerniowców. Przy tej okazji przypomniał, że Chanuka upamiętnia „zwycięstwo dobra nad złem”, czyli Żydów nad Grekami, dlatego w tej chwili podobna sytuacja ma miejsce na Ukrainie.

Większe lub mniejsze obrzędy zorganizowane przez wyznawców judaizmu miały miejsce także w Mariupolu, Użhorodzie, Berdyczowie, Odessie, Zaporożu, Mikołajowie, Krzywym Rogu, Łucku, Sumach czy Kamieńsku. W Iwano-Frankowsku lokalny oddział Zjednoczonej Społeczności Żydowskiej Ukrainy zdecydował się zaś na podświetlenie miejscowej synagogi.

Życzenia z okazji Chanuki złożył ukraińskim Żydom prezydent Wołodymyr Zełenski. W swoim przesłaniu przypomniał, że zgodnie z historią tego święta „światło pokonało ciemność”, dlatego „tak będzie i tym razem”. Zdaniem Zełenskiego naród ukraiński walczy bowiem „o swoje prawo do życia, wolności i wartości demokratycznych”.

Na podstawie i źródło zdjęcia: JewishNews.com.ua
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 21.12.2022 09:52

    100 lat temu Dmowski pisał że cyt: “Ukraina bez Rosji stanie się żydowskim żerowiskiem.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.