W Kijowie odbyły się wiece pod hasłem „Bandera, wstawaj!”

Opublikowano: 20.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1700

W stolicy Ukrainy odbyło się kilka wieców pod hasłem „Bandera, wstawaj!”. Jak przekazuje Kanał 24, ogólnie demonstracje były spokojne, obyło się bez konfliktów i zamieszek. Nacjonaliści nieśli transparenty „Awakow do dymisji!”, „Bezkarność rodzi przemoc! czy „Precz z policyjnym bezhołowiem”.

Przyczyną zorganizowania manifestacji było głośne starcie między pracownikami policji i członkami zakazanej w Rosji organizacji ekstremistycznej C14. Jeden z funkcjonariuszy zatrzymał wówczas radykała, który wdarł się na posterunek i rzucił go na ziemię z okrzykiem „Kładź się, Bandera!”.

Później przedstawiciele ukraińskiej władzy oraz osoby publiczne, podzielające probanderowskie nastroje, skrytykowali postępowanie stróża prawa. Sam policjant został postawiony przed sądem.

Przewodniczący Rady Europejskiej (RE) Donald Tusk występując we wtorek w Radzie Najwyższej w Kijowie oświadczył, że „nie ma Europy bez wolnej Ukrainy”. Polityk przemawiał w parlamencie Ukrainy w języku ukraińskim. Zakończył swoje wystąpienie słowami „Sława Ukrainie”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podziękował przewodniczącemu Rady Europejskiej za wprowadzenie sankcji – informuje portal „112 Ukraina” i oficjalna strona prezydenta Ukrainy. „Dziękuję za każde rozstrzygnięcie, kiedy Unia Europejska demonstruje jedność i solidarność z Ukrainą, jak zrobiono to dzisiaj w czasie podejmowania decyzji ws. azowskiego pakietu sankcji w wyniku osiągniętego konsensusu” – powiedział Poroszenko.

Ukraiński prezydent podkreślił również, że „napaść na ukraińskie statki była absolutnie cyniczna”. „Był to jawny akt agresji przeciwko Marynarce Wojennej Ukrainy. Była to próba okupacji Cieśniny Kerczeńskiej i basenu azowsko-czarnomorskiego ze strony Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i pogranicznych wojsk rosyjskich. Celem Kremla jest nie tylko zmuszenie Ukrainy, by powróciła do tak zwanej strefy rosyjskiego wpływu, uniemożliwienie naszego zdecydowanego dążenia do Europy, ale również zniszczenie ukraińskiej państwowości, aby stworzyć drugą wersję Związku Radzieckiego” – powiedział Poroszenko.

Obecny przewodniczący OBWE, szef MSZ Słowacji Miroslav Lajčák w czasie niedzielnego spotkania w Brukseli z szefem MSZ Ukrainy Pawłem Klimkinem powiedział, że słowackie społeczeństwo jest zaniepokojone wzrostem banderyzmu na Ukrainie – poinformował rzecznik prasowy MSZ kraju Boris Gandel. „W rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem, szef słowackiego resortu dyplomatycznego Miroslav Lajčák wyraził zaniepokojenie słowackiej opinii publicznej z powodu narastania nacjonalizmu na Ukrainie, związanego między innymi z heroizacją Stepana Bandery” — powiedział Boris Gandel. Jak ustalili ministrowie, historycy obydwu państw powinni poświęcić więcej uwagi temu tematowi, podkreślił Gandel.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 20.02.2019 16:04

    Ukraina to stan umysłu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.