W kierunku Słońca mknie trująca kometa

Opublikowano: 05.04.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 85

Kometa C/2019Y4 Atlas, w której jądrze znajduje się cyjan, pod koniec maja zbliży się do Słońca i będzie widoczna z Ziemi gołym okiem – powiedziała w rozmowie ze Sputnikiem astronom, pracownik Moskiewskiego Planetarium Ludmiła Koszman.

„W ciągu siedmiu lat może być najjaśniejsza na naszym niebie. Z powodu wiatru słonecznego zaczynają tworzyć się ogony – jeden gazowy, drugi pyłowy, co powoduje, że wygląda bardzo widowiskowo” – powiedziała astronom. Jak dodała, 24 maja kometa zbliży się do Ziemi na maksymalną odległość 117 mln km. Z kolei 31 maja będzie dzielić ją od Słońca odległość 38 mln km, czyli mniej niż odległość dzieląca Merkurego od naszej gwiazdy. „Co się stanie potem, można jedynie przypuszczać” – podkreśliła Koszman.

Kometa została odkryta 28 grudnia 2019 roku za pomocą automatycznego systemu wykrywania obiektów bliskich Ziemi ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System), znajdującego się na Hawajach. Miała widomą wielkość gwiazdową 19,6. Człowiek może zobaczyć gołym okiem przy dobrych warunkach atmosferycznych ciała niebieskie, które mają widomą wielkość 5-6. W ostatnim czasie jej jasność znacznie wzrosła. „Pod koniec marca – na początku kwietnia kometa ma blask 8 wielkości gwiazdowych. Oznacza to, że, zbliżając się do Słońca, szybko paruje” – wyjaśniła.

Koszman zapewniła, że pod koniec kwietnia blask komety jeszcze wzrośnie i będzie ją można zobaczyć gołym okiem. „Jej blask osiągnie wielkość gwiazdową 2, czyli będzie tak samo jasna jak gwiazdy Wielkiej Niedźwiedzicy” – powiedziała astronom. Wyjaśniła, że to kometa długookresowa. Poprzednio przeleciała obok Ziemi IV wieku p.n.e. „To wtedy budowano wielkie piramidy w Egipcie” – dodała.

Na gwiaździstym niebie kometa będzie zielona. „Zależy to od gazów znajdujących się w jądrze komety. Cyjan nadaje jej zielony kolor, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe pobudza cząsteczki cyjanu i zaczynają one fluoryzować” – mówiła astronom.

Koszman powiedziała też, że wiosną będzie można zobaczyć jeszcze dwie inne komety, mające wielkość gwiazdową 8. „Wszystkie trzy można już teraz zobaczyć na jasnym niebie przez dobry teleskop” – podkreśliła.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Oj tam, od razu trująca…:)
Cyjan(a raczej dicyjan) nie przetrwa przejścia przez atmosferę Ziemi.
Ciakawie będzie wyglądać zielony warkocz komety.

rici
Użytkownik
rici

Jezeli ta pani astronom ma taka sama wiedze historyczna jak astronomiczna, to dziekuje. W IV wieku p.ne to Aleksander Macedonski podbil Egipt. Kultura egipska chylila sie juz ku upadkowi.