W każdym kraju powinna istnieć wolność prasy

Opublikowano: 10.02.2021 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1239

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stephane Dujarric, komentując sprawę zamknięcia rosyjskich kanałów na Łotwie, oświadczył, że wolność prasy powinna być przestrzegana we wszystkich krajach.

Łotewska Narodowa Rada ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) we wtorek podjęła decyzję o zakazie rejestracji w kraju jeszcze 16 kanałów telewizyjnych, nadawanych po rosyjsku, w tym REN TV Baltic i NTV Mir Baltic.

Odpowiadając na pytanie, czy Sekretarz Generalny ONZ otrzymał jakiekolwiek skargi od strony rosyjskiej w tej sprawie, Dujarric powiedział na briefingu: „Nie słyszałem czy otrzymał jakiekolwiek skargi, przynajmniej na razie, ale możemy to sprawdzić”. „Nasze fundamentalne stanowisko jest takie, że w każdym kraju powinna istnieć wolność prasy” – podkreślił.

W poniedziałek Łotewska Narodowa Rada ds. Mediów Elektronicznych podjęła decyzję o zakazaniu na rok retransmisji w republice kanału telewizyjnego Rossija-RTR. Wcześniej operator kablowy Łotwy Tet poinformował, że wstrzyma retransmisje dużych rosyjskich kanałów telewizyjnych – PBK (transmisja programów Kanału Pierwszego w krajach bałtyckich), NTV Mir, REN TV Baltic, Kinokomedia i Kinomiks. Retransmisja została wstrzymana od 1 lutego. Zamiast wymienionych kanałów widzom zostaną zaproponowane inne, firma oświadczyła, że nadal szuka kanałów, które będzie można dodać do pakietu.

Rosyjski Fundusz Pokoju zwróci się do ONZ i OBWE w związku z zamknięciem rosyjskich kanałów telewizyjnych na Łotwie, poinformowała wcześniej Sputnika pierwsza zastępczyni szefa organizacji Jelena Sutormina.

Władze krajów bałtyckich wielokrotnie utrudniały pracę rosyjskim mediom. MSZ Rosji poinformowało o jawnych oznakach skoordynowanej linii działania tych państw. Resort zwracał uwagę na przypadki utrudniania pracy mediów w krajach bałtyckich, „jasno pokazują, ile w praktyce warte są demagogiczne wypowiedzi na temat zaangażowania Wilna, Rygi i Tallina w przestrzeganiu zasad demokracji i wolności słowa”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. samadhi1978 10.02.2021 18:06

    Można by równie dobrze powiedzieć że wolność pracy która jest zgodna z linią polityczna ONZ powinna być przestrzegana we wszystkich krajach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.