W Kanadzie zniesiono stan wyjątkowy

Opublikowano: 25.02.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1235

Kanadyjska minister finansów i wicepremier Chrystia Freeland przyznała w środę, że powodem zamrożenia kont bankowych niektórych zwolenników Konwoju Wolności zgodnie z ustawą o sytuacjach wyjątkowego (EA) było „przekonanie ich” do „posłuchania rozsądku” i dodała, że niektóre konta pozostaną zablokowane. „Te konta, konta bankowe, zostały zamrożone, aby przekonać ludzi, którzy brali udział w okupacji i nielegalnych blokadach, do słuchania rozsądku” – powiedziała Freeland, podczas konferencji prasowej ogłaszającej koniec EA.

RCMP „już poprosiła banki o rozpoczęcie odmrażania tych kont”, ale jednocześnie Freeland zauważyła, że niektóre konta pozostaną zamrożone. „Chciałabym tylko podkreślić, że istnieją konta bankowe, które pozostaną zamrożone, ale nie z powodu środków nadzwyczajnych. Będą inne nakazy, nakazy sądowe i inne, i z powodu tych nakazów rachunki bankowe mogą zostać zamrożone”. EA pozwalała rządowi na zamrożenie czyjegoś konta bankowego bez nakazu sądowego.

Idąc w ślady Ottawy, Ontario odwołało stan wyjątkowy wprowadzony po to, by zakończyć protest kierowców ciężarówek. Prowincyjny stan wyjątkowy przestał obowiązywać w środę o 5:00 po południu. Ontaryjskie ministerstwo transportu potwierdziło, że wydało w Ottawie 12 nakazów wstrzymania działania przez ontaryjskich operatorów dużych ciężarówek i przejęcia tablic rejestracyjnych pojazdów zarejestrowanych na danych operatorów. Względem 27 operatorów ciężarówek spoza prowincji wydano zakaz prowadzenia jakichkolwiek komercyjnych pojazdów mechanicznych w Ontario. Zatrzymano też dokumenty rejestracyjne 24 pojazdów osobowych zarejestrowanych w Ontario i 34 osobówek spoza prowincji.

Kanadyjski Departament Obrony Narodowej odebrał w ostatni weekend około 360 telefonów od osób popierających konwój, które prosiły wojsko o wsparcie protestujących i obronę przed policją. Rzecznik prasowy departamentu, Dan Le Bouthillier powiedział, że sam odbierał kilka telefonów i dzwoniący byli bardzo grzeczni i mieli dobre intencje. W takiej sytuacji mógł jednak tylko poradzić im kontakt z posłami odpowiednich okręgów. Taka ilość telefonów mogła być spowodowana zamieszczeniem na „Facebooku” nagrania z 19 lutego, sugerującego że działania policji są bezprawne, a demonstranci potrzebują pomocy wojska. Post zawierał numery telefonów do linii dla mediów departamentu obrony i do biura w Ottawie, a także dopisek, by dzwonić i prosić o interwencję. Nagranie wyświetlono ponad 6400 razy.

Na „TikToku” z kolei ktoś twierdził, że w North Bay znajduje się samolot ONZ, który przywiózł żołnierzy z innych krajów, aby pomogli Kanadyjczykom w rozbijaniu protestów w Ottawie. North Bay leży 360 km od stolicy kraju, a samolot w rzeczywistości stał tam od kilku tygodni, bo przyleciał na duży przegląd. Jeszcze jednym przykładem szerzenia dezinformacji jest przypadek kobiety, o której pisano, że została stratowana na śmierć podczas demonstracji przez policjantów na koniach. Wbrew temu, co podawano w internecie, kobieta nie zginęła. Została poważnie ranna, a sprawę bada policyjna jednostka zajmująca się śledztwami specjalnymi.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska, Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.