W Kanadzie zalegalizowano wspomagane samobójstwo

Opublikowano: 08.02.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 288

Nieuleczalnie chorzy mieszkańcy Kanady będą mieć prawo odebrać sobie życie z pomocą lekarza. Taką decyzję podjął kanadyjski Sąd Najwyższy, anulując w ten sposób wydany przez siebie 25 lat temu zakaz. W podjętej jednogłośnie decyzji Sąd stwierdził, że obowiązujący w tym kraju zakaz dokonania samobójstwa w asyście lekarza jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności. Postawił jednak dwa warunki: prośba o odebranie sobie życia musi być wyrażona w sposób jednoznaczny, a osoba, która ją wyraża musi mieć zdiagnozowaną ciężką i nieuleczalną chorobę, która powoduje cierpienie nie do zniesienia.

Sąd Najwyższy Kanady rozpatrywał kwestię wspomaganego samobójstwa na wniosek dwóch nieżyjących już kobiet i ich rodzin. Obie miały nieuleczalne związane z dużym cierpieniem choroby. Jedna z nich musiała w 2010 roku wyjechać do Szwajcarii, by w asyście lekarzy odebrać sobie życie. Druga zmarła w wyniku infekcji w roku 2012.

Kanadyjskie kościoły sprzeciwiały się legalizacji “wspomaganego samobójstwa” powołując się na fundamentalne prawo do życia. Sąd uznał jednak, że w pewnych sytuacjach można się tego prawa zrzec.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

chyba eutanazja.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

“fundamentalne prawo do życia”
Jeśli to jest prawo do czegoś, to powinniśmy móc z tego zrezygnować, inaczej mamy nie prawo do życia, a obowiązek życia.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

Skoro ty decydujesz, to nie mieszaj do tego innych, np. lekarza.

realista
Użytkownik

dlaczego? przecież taki “zamieszany” lekarz pomaga ci tylko wykonać twoją wolę.

cyt.:”powołując się na fundamentalne prawo do życia.”

jak słusznie zauważył Jedr02, prawo to nie obowiązek… .. .