W Jemenie używają zakazanej broni kasetowej

Opublikowano: 24.05.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 386

Jemen jest kolejnym dowodem na to, że podczas wojny wszystkie chwyty są dozwolone. W takich sytuacjach nie liczy się przestrzeganie prawa – chodzi tylko i wyłącznie o zwycięstwo. Amnesty International po raz kolejny wskazuje, że Arabia Saudyjska używa zakazanej broni, którą otrzymała od swoich sojuszników.

Organizacja ta twierdzi iż posiada dowody na to, że międzynarodowa koalicja dowodzona przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie stosuje amunicję kasetową. Na terytoriach kontrolowanych przez rebelię znaleziono niewybuch – pocisk został wyprodukowany przez brytyjską firmę Hunting Engineering Ltd dekady temu i jest przeznaczony dla samolotów Tornado, które znajdują się na wyposażeniu saudyjskich sił zbrojnych.

“Znalezienie bomby kasetowej jest pierwszym niezbitym dowodem, jak od dawna podejrzewano, że członkowie saudyjskiej koalicji wojskowej wykorzystywali brytyjskie amunicje kasetowe w ich wysoce kontrowersyjnych atakach w Jemenie. Biorąc pod uwagę że Wielka Brytania posiada kilkusetosobowy specjalistyczny personel pomocniczy ściśle współpracujący z Królewskimi Saudyjskimi Siłami Powietrznymi, Amnesty International ostrzega że jakiekolwiek zaangażowanie brytyjskiego personelu stanowiłoby wyraźne naruszenie odpowiedzialności prawnej w Wielkiej Brytanii w ramach Konwencji o Amunicji Kasetowej” – oświadczyła organizacja Amnesty International.

Z posiadanych dowodów ma wynikać, że stosowana amunicja kasetowa pochodzi z Wielkiej Brytanii, a także ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. W zeszłym roku podczas nalotów na Jemen wykorzystano nawet bombę neutronową, co spotkało się z powszechnym milczeniem. USA przecież nie będą potępiać swojego “partnera w interesach”, zaś Izrael, według niektórych analityków, również bierze bezpośredni udział w tym konflikcie.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Telegraph.co.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. BrutulloF1 24.05.2016 14:28

  Przyczyny ataku Arabii Saudyjskiej na Jemen

  Arabii Saudyjskiej kończą się – łatwo dostępne i tanie – pokłady ropy naftowej i gazu. Nieprzypadkowo zaatakowano Jemen niedługo po tym, jak odkryto tam duże złoża surowców energetycznych. Dodatkowo Saudowie rozpoczęli prace nad wydobyciem pokładów znajdujących się pod dnem morza, a to wymaga większych nakładów inwestycyjnych niż rezerwy eksploatowane do tej pory. Liczba odwiertów wzrosła z 88 do 170. Mimo to, Ali al-Naimi – saudyjski minister ds. ropy naftowej zapowiedział, że wydobycie nie wzrośnie powyżej 12,5 mln baryłek dziennie.

  Istnieje jeszcze inna przyczyna ataku na Jemen – Arabii zależy na tym, by nie dopuścić do światowych rynków kolejnego kraju z ogromnymi złożami surowców energetycznych. Taka sytuacja zmarginalizowałaby znaczenie reżimu Saudów na świecie. Jemen, jako kraj słabo rozwinięty, bez większych przeszkód przyjąłby inwestorów z Chin i rozpoczął z nimi współpracę na dużą skalę. Ani USA, ani Arabia nie może do tego dopuścić.

  Saudowie planują nie tylko ograbić Jemen z surowców, chcą również przejąć kontrolę nad cieśniną Bab al-Mandab. W planach jest także budowa nowego kanału biegnącego od wybrzeży Kataru przez Arabię Saudyjską, Jemen aż do Morza Arabskiego. (cyt.)

  źródło:http://independenttrader.pl/podsumowanie-najwazniejszych-informacji-minionego-miesiaca.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.