Liczba wyświetleń: 1011
Uczeni z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali biohybrydowego robota na bazie żywej tkanki mięśniowej myszy oraz metalowo-plastikowej konstrukcji. Urządzenie naśladuje ruch ludzkiego palca, potrafi przemieszczać nieduże przedmioty, zginając się w stawach – czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics.
Mięśnie robota kurczą się, kiedy dostarczany jest do nich prąd elektryczny. Aby sztuczny palec poruszał się tak jak ludzki, inżynierzy odtworzyli pracę mięśni antagonistycznych i agonistycznych. Kiedy jeden z mięśni wchodzących w skład pary kurczy się, drugi ulega rozluźnieniu.
Za materiał dla mięśni robota posłużyły hydrożelowe płytki pokryte mioblastami myszy — młodymi komórkami mięśniowymi, z których rozwija się tkanka mięśniowa.
Staw nowego robota może zginać się do położenia pod kątem 90 stopni, co pozwala realizować stosunkowo trudne zadania. Obecnie robot potrafi podnosić przedmioty i przemieszczać je.
Tym nie mniej żywa tkanka ma określone ograniczenia: na przykład urządzenie może działać tylko w wodzie, dlatego przy ciągłym ruchu mięsień szybko się zużywa. Na dany moment długość życia sztucznego mięśnia wynosi najwyżej tydzień czasu.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Wpływ prądu na skurcz mięśnia martwej żaby to chyba już kilkaset lat temu zaobserwowano. Nic odkrywczego ponapinać mięśnie martwego zwierzaka i je sterować impulsami.