W Iraku szturmowano turecką bazę

Opublikowano: 29.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2450

Grupa demonstrantów szturmowała turecką bazę wojskową, znajdująca się w miejscowości Shiladze w irackim Regionie Kurdystanu. Atak na tureckie wojsko związane jest z nalotami przeprowadzanymi przez tamtejsze lotnictwo, które pod płaszczykiem walki z kurdyjskimi komunistami atakuje cywilów. Iracki rząd wezwał z kolei Turcję do zaprzestania podobnych działań, mogących szkodzić dobrym relacjom pomiędzy oboma państwami.

W ubiegłym tygodniu w wyniku nalotów przeprowadzonych przez tureckie lotnictwo zginęło sześciu cywilów. Operacje prowadzone przez Turcję mają być związane z walką tego kraju z kurdyjskimi komunistami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którzy uważani są przez Ankarę i większość zachodnich stolic za organizację terrorystyczną. Pod pretekstem bombardowania baz PKK, Turcy wielokrotnie naruszali przestrzeń powietrzną Iraku, nie będącego jednak w stanie powstrzymać nalotów.

Przeciwko tureckim atakom w weekend protestowali mieszkańcy irackiego Regionu Kurdystanu. Duża grupa demonstrantów szturmowała nawet turecką bazę wojskową w miejscowości Shiladze, znajdującej się niedaleko iracko-tureckiej granicy. W wyniku otwarcia ognia przez tureckich żołnierzy śmierć poniósł 13-letni chłopiec i 60-letni mężczyzna, natomiast rannych zostało piętnaście innych osób.

Uczestnicy demonstracji wezwali do poszanowania integralności irackiego terytorium zarówno tureckie wojsko, jak i kurdyjskich komunistów, wzywając zresztą tych drugich do opuszczenia ich ziem, aby nie narażali oni cywilów na dalsze ataki ze strony tureckiego lotnictwa. Ponadto wezwano regionalny rząd Kurdystanu do ochrony lokalnych społeczności. Kurdyjskie władze wysłały z kolei na miejsce służby porządkowe, aby ukarać winnych szturmu na turecką bazę.

Naloty nie spodobały się również rządowi w Bagdadzie. Irackie władze wezwały więc Turcję do zaprzestania podobnych operacji, które ich zdaniem negatywnie wpływają na dobrosąsiedzkie stosunki pomiędzy oboma państwami, naruszając oczywiście integralność terytorialną całego kraju.

Na podstawie: Rudaw.net
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.